Lubliniec to miasto w województwie śląskim, w Polsce. Znajduje się w północno-zachodniej części województwa śląskiego, w pobliżu granicy z Dolnym Śląskiem. W 2008 roku Lubliniec miał 23 000 mieszkańców i był stolicą powiatu lublinieckiego. Lubliniec znany jest również ze średniowiecznego Starego Miasta z dziewięcioma ulicami rozchodzącymi się promieniście od centralnego placu, który niegdyś otoczony był wałem ziemnym. Stare Miasto zachowało swój renesansowy charakter dzięki licznym zabytkom pochodzącym z tego okresu. Najbardziej godnym uwagi przykładem jest kościół św. Był jednym z najstarszych miast na Śląsku. Pierwsza wzmianka o Lublińcu pochodzi z 1253 roku. W 1336 roku otrzymał prawa miejskie od króla Kazimierza Wielkiego (Kazimierza III). Prawa miejskie otrzymał ponownie w 1419 r. od Władysława Jagiełły, który nadał Lublińcowi również herb: orzeł o dwóch głowach i trzech szponach na polu (czerwonym).
Miasto zbudowano wokół zamku myśliwskiego i kaplicy zbudowanej około 1272 roku przez księcia Władysława Opolskiego. Legenda głosi, że książę, który polował w lublinieckich lasach, powiedział „podoba mi się tu” – popularna interpretacja obecnej nazwy miasta lublinieckiego. Poczta Polska Katowice wydała dwa miliony egzemplarzy znaczków wyłącznie dla Lublińca. Przedstawia fragment fontanny z rzeźbą małej dziewczynki – ku czci Edyty Stein, patronki miasta. Przyszła święta – karmelita, mistyczka i filozof z rodziny żydowskiej – odwiedziła Lubliniec jako dziecko wraz z dziadkami. Na znaczku widnieje kościół pw. św. Lublina – najstarszy obiekt sakralny w mieście – a także kościół pw. św. Mikołaja, który jest uznawany za jeden z najpiękniejszych kościołów w Polsce. W ich dawnym domu działa dziś Muzeum Pro Memoria Edith Stein, upamiętniające życie i dzieło żydowsko-katolickiej filozofki, która zginęła w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau podczas II wojny światowej.
1 Comment
Patryk
2022-10-04 @ 15:41
Moim zdaniem Poczta Polska wykonała świetną robotę promując miasto Lubliniec. Miło jest wiedzieć, że są takie inicjatywy.