Rzeszów to miasto, które kryje wiele pięknych zabytków, w tym również rzeszowskich grobowców na cmentarzach. Jednym z najbardziej znanych cmentarzy w Rzeszowie jest Cmentarz na Pobitnej. Cmentarz otwarty w 1910 roku jest godnym do odwiedzin miejscem w listopadzie. Pomimo początkowych protestów, cmentarz zyskał uznanie i stał się miejscem wiecznego spoczynku dla wielu ludzi.
Grobowiec Franciszka Kinelskiego
Grobowce na Cmentarzu Pobitnej Górze w Rzeszowie wyróżniają się swoją architekturą oraz wysokim poziomem artystycznym. Nagrobki Rzeszów na tym cmentarzu posiada swoją własną historię i symbolikę. Najpiękniejsze grobowce Rzeszów to nie tylko piękne zabytki, a także zasłużeni ludzie. Pośród znanych nagrobków warto wymienić nagrobek Franciszka Kinelskiego, który znajduje się w III dzielnicy. Kurhan kamienny z głazów polnych nawiązujący do dawnych kopczy sławy i pamięci. Kamienny krzyż stylizowanym na drewniany z niekorowanego drewna. Do krzyża przymocowana jest kotwica symbolizująca Wiarę, Nadzieję i Miłość. Lina opleciona wokół trzech wymienionych symboli, oznacza w tym przypadku stałość. W środkowej części postumentu umieszczona jest czarna, kamienna tablica inskrypcyjna.
Grobowiec Feliksa i Stefana Krysińskich
Innym grobowcem godnym uwagi jest nagrobek rodzinny Feliksa i Stefana Krysińskich, który znajduje się w III dzielnicy. Nagrobek ten składa się z dwóch pionowych płyt wykonanych z czarnego granitu. Na górnej płycie widnieją inicjały imion i nazwiska zmarłych, pod spodem umieszczona jest data śmierci. W tle widać wyrzeźbioną postać anioła, a pod nią znajduje się napis: „Odpocznij w pokoju”.
Na Cmentarzu można również zobaczyć wiele innych pięknych grobowców Rzeszów, które zachwycają swoją architekturą oraz wysokim poziomem artystycznym. Przepiękne nagrobki Rzeszów są nie tylko miejscem pamięci, ale także świadectwem czasów, w których powstały.