Urząd Skarbowy? To przerażające miejsce, prawda? Wiemy, jak się czujesz. Nawet jeśli nie masz nic do ukrycia, boisz się, że możesz nie znać jakiegoś przepisu i w ten sposób narazić się urzędnikom. Ten strach dotyczy także oszczędzania na lokatach. Często pytacie nas, czy np. urząd skarbowy wie, ile zaoszczędziliście i co się stanie, jeśli nie zapłacicie podatku od uzyskanych odsetek. Pytań jest jednak znacznie więcej. W tym tekście staramy się na nie odpowiedzieć. Pokazujemy też, że podatek nie jest taki straszny, jak mogłoby się wydawać – przynajmniej dla większości z nas 🙂
Na początek kwestia, o którą pytamy bardzo często – czy pieniądze zarobione na lokacie powinny być opodatkowane i czy należy je wykazać w formularzu PIT? Odpowiedź na pierwszą część pytania jest twierdząca – zgodnie z obowiązującym prawem podatkowym odsetki uzyskane z lokat bankowych podlegają zryczałtowanemu podatkowi od zysków kapitałowych (zasada ta dotyczy również kont oszczędnościowych). Podatek ten ma charakter liniowy, a jego stawka wynosi 19% (dowiedz się więcej). Oznacza to, że niezależnie od wysokości zarobionej kwoty zawsze zapłacimy proporcjonalnie taki sam podatek. Płatności nie dokonuje się jednak samodzielnie. Za obliczenie i odprowadzenie podatku „Belki” odpowiada bank, w którym mamy lokatę.
Druga część odpowiedzi dotyczy zgłoszenia tego dochodu w deklaracji o dochodach, co odbywa się poprzez wypełnienie formularza PIT. Oba formularze można wypełnić razem lub osobno – nie ma znaczenia, czy rachunek inwestycyjny został przeniesiony do innego banku, czy nie – wszystkie dochody z tych rachunków i tak zostaną wykazane w deklaracji PIT.
Urząd Skarbowy nie ma wglądu w to, co dzieje się na naszych kontach bankowych (w tym na lokatach). Z reguły urząd skarbowy nie monitoruje naszych kont, ale tylko bank jest do tego uprawniony. W większości przypadków jedyną informacją, jaka dociera do urzędu skarbowego, jest kwota zapłaconego podatku. Na tej podstawie jednak nawet najbardziej dociekliwy urzędnik nie będzie w stanie ustalić, ile tak naprawdę wynoszą nasze oszczędności. Podatek płaci się przecież tylko od uzyskanych odsetek, a przecież nie wszystkie nasze pieniądze muszą znajdować się na lokacie.
Chcąc podsumować, w większości przypadków bank bierze na siebie odpowiedzialność za płacenie podatków od odsetek z lokat. Dzięki temu nie musimy się martwić o wyliczenie właściwej wysokości daniny, a także oszczędzamy czas na dokonywanie przelewów podatkowych i sporządzanie formularzy. Takiego komfortu nie mają jednak przedsiębiorcy, którzy muszą to wszystko robić sami. W tekście wyjaśniliśmy również, że wbrew powszechnym obawom urząd skarbowy nie monitoruje na bieżąco naszych kont bankowych. Robi to tylko wtedy, gdy nasze działania wzbudzą podejrzenia przedstawicieli organów skarbowych lub banków. Są to jednak stosunkowo rzadkie przypadki. Większość osób może korzystać z lokat i innych produktów finansowych bez obaw o ewentualne kontrole.
3 komentarze
Karol
2022-06-23 @ 13:59
Chciałbym wyrazić swoje zadowolenie z pracy Urzędu Skarbowego. W rzeczywistości dość trudno jest znaleźć tak sprawną i kompetentną organizację.
Justyna
2022-06-23 @ 14:00
Cieszę się, że tak właśnie działa Urząd Skarbowy. Dość już o oszustwach związanych z różnymi lokatami w obcych krajach.
Trzeba pamiętać, że takie rzeczy jak lokaty w zagranicznych bankach nie zawsze są dobrym pomysłem. Po pierwsze, trzeba od nich płacić wysokie podatki, a po drugie, nie są one ubezpieczone. Warto jednak zastanowić się, czy taka lokata jest nam naprawdę potrzebna, czy nie? Zamiast lokować pieniądze w innym miejscu, można zaciągnąć kredyt.
Lucjan
2022-06-23 @ 14:01
Urząd Skarbowy jest dla mnie wspaniałym źródłem informacji i cieszę się, że jest tutaj, aby chronić nas przed oszustwami.