Władze Nowego Jorku i New Jersey ogłosiły nowe limity cenowe na usługi gastronomiczne na wszystkich trzech lotniskach w odpowiedzi na obawy, że koncesjonariusze wydają za dużo pieniędzy na jedzenie.
Nowa polityka ograniczy ceny koncesji do regularnej ceny produktu poza lotniskiem i powiększy ją o maksymalną dopłatę w wysokości 10 procent. Dopłata ma zrekompensować fakt, że lokale na lotnisku ponoszą wyższe koszty niż lokale gastronomiczne poza lotniskiem.
Latem ubiegłego roku jeden z pasażerów lotniska skarżył się w mediach społecznościowych, że cena za jedno piwo w Terminalu C na lotnisku La Guardia wynosiła aż 27 dolarów. Agencja, która badała sprawę, stwierdziła, że „niektóre ceny piwa zawierały błędnie dodaną dopłatę do ceny podstawowej”. Urzędnicy nie poprzestali na tym – zobowiązali koncesjonariusza do zwrotu pieniędzy wszystkim klientom, którzy w przeszłości zapłacili za piwo zbyt dużo.
Porównaliśmy ceny podstawowych produktów (woda, kawa, kanapki) w sklepach stołecznego portu i poza nim.
Wyniki były porażające: ceny produktów na Lotnisku Chopina są znacznie wyższe niż poza nim.
Pasażerowie skarżą się w komentarzach pod artykułami na ceny produktów w lotniskowych sklepach. Dzielą się poradami, jak zaoszczędzić np. na wodzie – wystarczy wziąć bidon lub pustą butelkę i napełnić ją wodą ze specjalnego źródła. McDonald’s sprzedaje średnie frytki za prawie 12 zł, a cappuccino po 16 zł. Czyli około 20 procent drożej niż w innych miejscach – napisał do nas czytelnik, który podróżował z żoną i dzieckiem w pierwszej połowie maja. Ostatecznie na Lotnisko Chopina pojechaliśmy na własną rękę. Nie trzeba było się zbytnio rozglądać – wysokie ceny na lotnisku, znacznie wyższe niż poza nim, uderzają same w sobie.
Największe polskie lotnisko, warszawski Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina, nie ma odgórnie ustalonych cen żywności. Z jednym wyjątkiem: wymagają od pasażerów możliwości zakupu butelki wody w cenie ok. 1 euro, czyli ok. 4,50.
„Nie mamy wpływu na ceny ustalane przez naszych najemców z jednym wyjątkiem – zgodnie z naszymi umowami pasażerowie muszą mieć możliwość zakupu butelki wody w cenie ok. 1 euro, czyli ok. 4,50” – mówi Piotr Rudzki z biura prasowego PPL.
Jak przypomina lotnisko Chopina informacja, filtrowana woda pitna dostępna jest również za darmo przy źródełkach zlokalizowanych w budynku terminala.
Zarządca lotniska stara się, aby oferta na Lotnisku Chopina była jak najszersza – od automatów, sklepów, restauracji szybkiej obsługi i kawiarni, po bardziej ekskluzywne restauracje.
3 komentarze
Jarek
2022-07-05 @ 13:31
Powiem Wam, że to straszne, że na tym Okęciu trzeba płacić tak wysokie ceny za wodę, myślałam, że to lotnisko jest super, a tu niemiłe zaskoczenie.
Ceny są nie tylko wysokie ale i absurdalne, są tak drogie że aż niewiarygodne!
Karol
2022-07-05 @ 13:32
Jestem osobą często podróżującą i wiem ile mogę wydać na jedzenie i napoje podczas podróży, więc dlatego zaskoczyła mnie cena zwykłej wody.
Nigdy nie zapłaciłem tyle za wodę butelkowaną na żadnym innym lotnisku na świecie.
Ela
2022-07-05 @ 13:32
Byłem w szoku, że woda jest tu tak droga! Nie miałem pojęcia, że koszt tego surowca będzie tak wysoki.