Raspberry Pi: instalacja centrum multimedialnego OSMC (cz. 4)

W poprzednich częściach tego kursu uczyliśmy się jak zainstalować Raspbiana: podstawową  dystrybucję linuksa dla Raspberry. Dystrybucja ta jest uniwersalna i nadaje się do większości zastosowań, do jakich Raspberry jest zazwyczaj wykorzystywana. Raspberry z Raspbianem może pracować jako komputer biurkowy, wbudowana w urządzeniach – nada się bez problemu.

osmc_03Zamiast uniwersalnej maszyny, możecie zamienić swoje Raspberry w centrum multimedialne. W ten sposób, podłączając ją do domowego telewizora, będziecie oglądać filmy na dużym ekranie. Możecie słuchać muzyki z setek stacji radiowych, odtwarzać wideo zrobione podczas wakacji – nie ważne, czy umieściliście je na youtube, czy domowym serwerze plików. I to wszystko bez konieczności kupowania wyspecjalizowanych odtwarzaczy czy też płatnego oprogramowania.

Ten tekst stanowi kolejną część mini-cyklu na temat Raspberry Pi. Listę wszystkich części znajdziecie na tej podstronie: Mini-kurs obsługi Raspberry Pi.


Kurs wspiera: electropark.pl
electropark_logo


OSMC

W sieci znajdziecie kilka dystrybucji, które zamienią Wasze Raspberry w kombajn multimedialny. OpenELEC, XBian i OSMC to najważniejsze z nich. Ja oprę się na OSMC – ale Wam radzę, żebyście spróbowali kilka, zanim osądzicie, która Wam najbardziej pasuje.

OSMC? Kodi? Plugin? Repozytorium?

OSMC to nazwa dystrybucji multimedialnej dla Rasberry (choć nie tylko – działa np. pod Windows). Dystrybucja to taka paczka oprogramowania, która – oprócz samego jądra linuksa, zawiera odpowiedni zestaw sterowników, narzędzi (np. do WiFi) oraz aplikacji (np. interfejs graficzny użytkownika) – słowem wszystko, co jest potrzebne do uruchomienia i używania danego urządzenia. OSMC została specjalnie zoptymalizowana, żeby jak najsprawniej odtwarzać multimedia na Raspberry Pi.

Jakiś czas temu, OSMC nazywał się Raspbmc!

Na „górze” linuksa oraz narzędzi, znajduje się Kodi.

Jakiś czas temu, Kodi nazywał się XBMC!

Kodi to oprogramowanie, które widzicie po uruchomieniu OSMC. Dostarcza interfejs użytkownika, odtwarza multimedia oraz pozwala na wpinanie „wtyczek” (add-ons). Wtyczki to takie dodatkowe programiki, które rozszerzają możliwości Kodiego – np. umożliwiają słuchanie muzyki, oglądanie telewizji czy filmów z Youtube. Generalnie rzecz biorąc „czysty” OSMC nie pozwala na wiele – dopiero po dodaniu wtyczek, jest z czym poszaleć.

Wtyczki zorganizowane są w repozytoria. Każe repozytorium zawiera wiele wtyczek. OSMC dostarczany jest razem z domyślnym repozytorium Kodi, które dysponuje całkiem pokaźną kolekcją wtyczek. Są tam m.in. wtyczka do radia, Youtube i inne.

Repozytoria możecie również dodawać. W sieci znajdziecie ich całkiem pokaźną kolekcję. Ich nieoficjalna lista znajduje się tutaj.

Kodi można również „ubierać” w różne skórki. Na taki właśnie zabieg zdecydowała się ekipa OSMC. Dlatego też domyślny interfejs użytkownika OSMC wygląda trochę inaczej niż oficjalne Kodi. Możecie to zmienić – instrukcje znajdziecie poniżej.

Pobieranie

OSMC można pobrać ze strony projektu osmc.tv. Pobieranie jest darmowe i nie wymaga żadnej rejestracji. Jedyne na co musicie zwrócić uwagę, to że dla różnych modeli Raspberry są rożne obrazy. To krótkie wideo może Wam pomóc – tutaj wybrałem obraz dla Raspberry Pi 3:

Instalacja

Obraz systemu z OSMC jest spakowany ZIP’em. Może nazywać się np. OSMC_TGT_rbp2_20160306.zip. Nazwa pliku zawiera datę – może więc się różnić od użytej w tym poradniku.

Zawsze starajcie się pobierać jak najnowsze wersje dystrybucji. Pamiętacie również, że OSMC dostarcza różne dystrybucje dla Raspberry Pi A/B/+/Zero i Pi 2/Pi 3.

Rozpakujcie to repozytorium i uzyskany w ten sposób obraz dystrybucji (tutaj: OSMC_TGT_rbp2_20160306.img) nagrajcie na kartę SD.

Informacje na temat sposobów nagrywania obrazu dystrybucji na kartę SD znajdziecie w poprzedniej części kursu: Raspberry Pi: instalacja obrazu systemu Raspbian (cz. 3)

Zanim włączycie Raspberry…

Poniżej znajdziecie kilka dodatkowych zagadnień, które warto rozważyć, zanim uruchomicie swoją Raspberry z OSMC.

Sterowanie Kodi

Zanim przejdziemy do uruchomienia OSMC, zastanówmy się przez chwilę, w jaki sposób będziecie sterować Kodi?

Jakiś rodzaj sterowania będzie potrzebny do poruszania się po menu, wybierania opcji, uruchamiania multimediów, wpisywania adresów internetowych czy ścieżek dostępu. Opcji jest kilka.

Oczywiście możecie podłączyć do Raspberry klawiaturę i myszkę.

Jeżeli bawicie się Raspberry – klawiatura na USB na pewno Wam się w końcu przyda. Wystarczy najtańsza, przewodowa, kupiona w markecie.

Ale myśląc o centrum multimediów – nie jest to najlepsze rozwiązanie… Taka klawiatura i mysz leżąca w salonie przy telewizorze… cóż – nie tylko nie wyglądają najlepiej, ale i nie będą praktyczne. Zamiast przewodowej na USB, możecie użyć wersji bezprzewodowych – i już lepiej, nie trzeba się ruszać z kanapy, żeby zatrzymać na chwilę odtwarzanie filmu. Większość z urządzeń tego typu, OSMC rozpozna automatycznie – nadadzą się nawet do instalacji systemu.

W sprzedaży znajdziecie też mini-klawiaturki; ja używam Rii i8:

Bezprzewodowa klawiatura Rii i8 - świetnie sprawdza się do sterowania programami multimedialnymi (np. OSMC)
Bezprzewodowa klawiatura Rii i8 – świetnie sprawdza się do sterowania programami multimedialnymi (np. OSMC)

Kolejną możliwością jest skorzystanie z pilota do telewizora. Łącze HDMI przesyła video i audio do telewizora. Może też służyć do komunikacji w drugą stronę – od telewizora do Raspberry. CEC (Consumer Electronic Control) pozwala na kontrolowanie sprzętu użytkownika (w tym przypadku Raspberry) poprzez np. pilota od telewizora. W niektórych typach telewizorów trzeba tą funkcję uruchomić (domyślnie jest wyłączona). Zależnie od producenta – może się różnie nazywać, np dla LG: Simplink.

2016-03-10-23-49-00

CEC jest oczywiście dostępny tylko dla telewizorów łączonych za pomocą HDMI. telewizory analogowe nie posiadają takiej opcji.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście podłączyli do GPIO diodę IR i w ten sposób sterowali OSMC za pomocą pilota na podczerwień.

Po instalacji OSMC będziecie mogli również użyć np. tableta. Odpowiednie oprogramowanie (np. Yatse) umożliwi bardzo wygodne sterowanie z urządzenia w tej samej sieci. Dodatkowo OSMC uruchamia serwer webowy. Jeżeli wpiszecie w przeglądarce adres Raspberry (np. http://192.168.1.11) – pojawi się strona, która umożliwi podstawową nawigację. Szczegóły znajdziecie poniżej.

Podłączenie do Sieci

OSMC bez dostępu do sieci… nie ma wielkiego sensu. No chyba że chcecie korzystać jedynie z zasobów dysku twardego podłączonego lokalnie do portu USB Raspberry (najczęściej konieczne jest użycie aktywnego huba).

Poniższe instrukcje zakładają pewną – najczęściej spotykaną – konfigurację Waszej sieci domowej, np. serwer DHCP automatycznie dostarczający adresy IP do podłączonych urządzeń, publiczny SSID sieci WiFi a dostęp do niej – zabezpieczony hasłem, bez dodatkowych firewalli.

Oczywiście jeżeli Wasza sieć domowa jest skonfigurowana w niestandardowy sposób (np. tylko sztywne adresy IP, dodatkowe zabezpieczenia) – odpowiednie operacje będziecie musieli wykonać samodzielne.

Raspberry możecie podłączyć do sieci przewodowo lub bezprzewodowo.

Podłączenie przewodowe polega na połączeniu portu ethernetowego Raspberry z domowym routerem. Wystarczy kabel z wtyczkami RJ45. Najczęściej nie wymaga to żadnej dodatkowej konfiguracji – wszystko odbędzie się automatycznie.

Kabel ethernetowy
Kabel ethernetowy

W przypadku sieci bezprzewodowej, wymagana jest dodatkowa konfiguracja. Zacznijmy od tego, że dopiero od wersji Pi 3, płytka Raspberry ma wbudowany moduł WiFi. Jeżeli macie starszą wersję (i dalej chcecie korzystać z dobrodziejstw sieci bezprzewodowej) – konieczna będzie karta WiFi podłączana do portu USB.

wifi_card_usbPrzy ustawieniu podłączenia do sieci bezprzewodowej, problemów może dostarczyć filtrowanie adresów MAC na routerze.

Adres MAC karty sieciowej to taki jej unikalny identyfikator. Najczęściej podaje się go w formie 6 liczb oddzielonych dwukropkiem, np. AA:BB:CC:DD:EE:FF. Liczby podawane są w systemie szesnastkowym, tzn. mogą zawierać cyfry 0-9 oraz literki A – F. Każda karta sieciowa na świecie ma inny adres MAC – nie ma dwóch kart o takim samym adresie.

Filtracja adresów MAC polega na tym, że na routerze podajecie jakie karty sieciowe mogą się do niego łączyć. A karty te określacie właśnie po adresie MAC.

Poniższe rozważania dotyczą TYLKO sytuacji, gdy macie włączoną funkcję filtracji adresów MAC na routerze. Jeżeli tak nie jest – możecie je pominąć, przygotowując sobie jedynie hasło do Waszej sieci domowej. Chociaż dostęp do konsoli pod OSMC też może Wam się (okazjonalnie) przydać.

Stąd, żeby dodać nową kartę – musicie najpierw znać jej adres MAC. Niestety informacja taka najczęściej nie jest podawana na opakowaniu karty (a tym bardziej Raspberry). Routery posiadają na obudowie odpowiedni przycisk, który umożliwia automatyczne podłączenie kolejnej karty. Możecie również na chwilę wyłączyć filtrację, zobaczyć co się łączy do routera, dodać nowego MACa i z powrotem włączyć zabezpieczenia.

W przypadku kart podłączanych do USB, wystarczy ją włożyć do innego komputera – np. z Windowsem. Karta zostanie wykryta i dopisana do zestawu urządzeń sieciowych. Wtedy w linii poleceń wystarczy podać:

Szukajcie wpisów typu „Wireless LAN adapter…”. „Physical Address” będzie adresem MAC karty.

Większy problem będzie z Raspberry Pi 3. Tam karty WiFi nie da się wyjąć:) Niestety OSMC nie potrafi też wyświetlić jej adresu MAC. Na płytce nie ma żadnej naklejki, który by ten adres zdradziła. Można jednak odczytać MACa używając konsolę systemową. Po instalacji OSMC (kroki w następnych sekcjach), podłączcie klawiaturę USB bezpośrednio do Raspberry. Wtedy kolejno:

 • Z menu głównego wybierzcie: „Koniec” (Power), wciśnijcie [Enter]
 • Z otwartego menu wybierzcie „Zamknij”, wciśnijcie [Enter] – w dosłownie sekundę później – klawisz [Esc].
  2016-03-11-20-40-55
 • Otworzy się wtedy okienko konsoli: zalogujcie się na konto „osmc”, hasło: „osmc”,
 • W konsoli wpiszcie polecenie
 • Na ekranie pojawi się listing wszystkich kart sieciowych znanych systemowi – wśród nich „wlan0”; adres MAC to znaki występujące po „HWaddr” – użyjcie ich do zmiany konfiguracji na routerze
  2016-03-11-20-43-23
 • Wyjdźcie z konsoli za pomocą komendy:
 • Graficzny ekran OSMC zostanie po chwili automatycznie przywrócony.

Oczywiście powyższą metodę możecie wykorzystać również do określenia adresu MAC dla karty sieciowej wpinanej do USB.

Instalacja

Gdy już przygotujecie kartę SD, czas ją włożyć do Raspberry. Podłączcie klawiaturę lub uruchomcie CEC w Waszym telewizorze (jak opisałem powyżej). Podłączcie telewizor (włączcie go przed włączeniem Raspberry). Podłączcie kabel sieciowy lub kartę WiFi do USB (jeżeli macie Raspberry inną niż Pi 3). Przygotujcie dostęp  do sieci – zgodnie z dyskusją powyżej. Na końcu włączcie zasilanie.

Odtwarzanie multimediów oznacza wykonywanie całkiem skomplikowanych operacji, które mocno obciążają Raspberry. może się to wiąać ze zwiększonym zapotrzebowaniem na prąd. Zadbajcie o odpowiedni zasilacz.

OSMC rozpocznie automatyczny proces instalacji. Potrwa to kilka minut.

osmc_00osmc_01Po skończeniu, Raspberry zresetuje się i automatycznie uruchomi ponownie. Pierwsze uruchomienie może trwać dłużej niż kolejne.

osmc_03

Między poszczególnymi elementami menu OSMC poruszajcie się kursorami [lewo]-[prawo], [góra]-[dół]; [Enter] zatwierdza wybór, [Backspace] lub [Esc] to powrót do poprzedniego poziomu menu. Jeżeli używacie pilota do telewizora – zamiast [Enter] wciskajcie [Ok] a wyjście z menu to klawisz [Exit].

Wszystkie poniższe ustawienia możecie później zmienić.

Gdy już się zainstaluje, OSMC zaprezentuje Wam serię ekranów konfiguracyjnych, za pomocą których wybierzecie:

 • Język interfejsu: ustawcie na „Polish”, jeżeli chcecie, żeby interfejs był po polsku:osmc_14Wybór języka musicie potwierdzić:
  osmc_15

Niestety nie wszystkie pozycje menu zostały spolszczone – jak np. kolejne kroki instalatora. Może lepiej pozostać przy wersji angielskiej?

 • Strefę czasową (timezone): wybierzcie Europe/Warsaw
  osmc_16
 • Nazwę urządzenia (hostname): domyślnie „osmc”, przestawcie kursorami na „Accept” i wciśnijcie [Enter],
  osmc_17
 • Możliwość dostępu za pomocą SSH – domyślnie włączone („SSH service enabled”) – i tak zaakceptujcie (wybierzcie kursorami opcję „Accept”):
  osmc_17a
 • Teraz należy zatwierdzić umowę licencyjną (license) – wciśnijcie „continue”:
  osmc_18

W kolejnym kroku skonfigurujemy dostęp do sieci.

Konfiguracja sieci

Jeżeli OSMC nie da radę automatycznie podłączyć się do sieci (przewodowej lub bezprzewodowej), zapyta was:

net_01Wtedy:

 • „I’d like to setup networking manually”: ręczne ustawienie sieci,
 • „I’ll setup networking later”: zrobię to później.

Załóżmy, że wybierzecie ręczne ustawienie sieci. Wtedy otworzy się kolejny ekran:

 • „Wired”: sieć przewodowa,
 • „Wireless” sieć bezprzewodowa,
 • „Bluetooth”: bezprzewodowe urządzenia łączone przez BT,
 • „Tethering”: dzielenie się dostępem do sieci,
 • „MySQL”: ustawienia bazy MySQL.

Stan na 11 Marca: OSMC nie wspiera na razie modułu Bluetooth dodanego do Raspberry Pi 3. Na razie, opcja Bluetooth pojawi się dopiero po podłączeniu zewnętrznego dongla BT wpinanego do portu USB – tutaj zrobiłem to dla ilustracji

net_02Sieć przewodowa

Jeżeli w Waszej sieci domowej nie ma żadnych dodatkowych zabezpieczeń, żeby podłączyć się przewodowo do Waszej Sieci domowej:

 • Przygotujcie kabel z końcówkami RJ45,
 • Jeden koniec kabla podłączcie do gniazda ethernetowego Raspberry,
 • Drugi koniec kabla podłączcie do routera/switcha w Waszej sieci.

To zazwyczaj wystarcza – reszta konfiguracji (np. nadanie adresu IP) odbędzie się automatycznie.

Sieć bezprzewodowa

Wybierzcie „Wireless” dla sieci bezprzewodowej. Uruchomcie adapter zaznaczając biała kratkę (domyślnie jest wyłączony) przy „Enable Adapter” (wciśnijcie klawisz [Ok] na pilocie lub [Enter] na klawiaturze). Po prawej stronie ekranu pojawi się lista znalezionych sieci bezprzewodowych. Wybierzcie z niej Waszą sieć domową:

net_03OSMC poprosi o potwierdzenie:

net_04A następnie o podanie hasła do Waszej sieci – tutaj może przydać się klawiatura:

net_05a
Po chwili, adapter powinien uzyskać adres IP i przejść w stan „Connected” – wtedy będziecie podłączeniu do Internetu:net_06

Ekran ten wyświetla również takie dane jak adres IP Raspberry (pole „IP Address” – czarne na niebieskim tle…). Zapamiętajcie go – może się przydać!

Wygląd interfejsu

Kolejnym krokiem konfiguracji jest wybranie wyglądu interfejsu użytkownika. Możecie przełączać się między klasycznym: „Confluence” prosto od Kodi – lub własnym OSMC.

look_0look_1Wypróbujcie obydwa – ciekawe, który przypadnie Wam bardziej do gustu?

Kończymy instalację

Możecie jeszcze zapisać się na newsletter („no, thanks” – rezygnacja):

sign_upPozostaje przeczytać pozdrowienia:

exit_0I podstawowa konfiguracja skończona.

Dodatkowo konfiguracja

Wasza OSMC już działa: podłączona przez HDMI do telewizora, reaguje na na pilota (lub klawiaturę podłączoną do USB), jest podłączona do Sieci. Pozostało kilka trików, które sprawią, że stanie się faktycznym centrum multimedialnym.

Połączenie WiFi

Jeżeli mieliście problem z połączeniem WiFi, chcecie podłączyć się do innej sieci lub musieliście najpierw odczytać adres MAC (dyskusja powyżej), możecie powtórzyć procedurę konfiguracji sieci bezprzewodowej wywołując ją z głównego menu OSMC:

 • Za pomocą klawiszy [góra] – [dół], wybierzcie element „My OSMC”,
  2016-03-11-20-51-04
 • Wciśnijcie klawisz [prawo] tyle razy, aż wybierzecie „Network”:
  2016-03-11-20-51-20
 • Dalej postępujcie jak dla konfiguracji Sieci przy instalacji OSMC.
Zmiana „skórki”

Możecie swobodnie przełączać wygląd interfejsu między tym oferowanym przez OSMC a klasycznym „Confluence”. W tym celu:

 • Z głównego menu Kodi wybierzcie „Ustawienia” i wciśnijcie [Enter]:
  2016-03-11-21-27-40
 • Wybierzcie: „Wygląd”, [Enter],
 • Wybierzcie „Skóra”, klawisz [prawo],
 • Wybierzcie element „Skóra” klawiszem [Enter],
 • Wybierzcie między OSMC i „Confluence”:
  2016-03-11-20-56-48
 • Potwierdźcie zmianę – inaczej po chwili interfejs wróci do swojego poprzedniego wyglądu.
Instalacja domyślnego repozytorium wtyczek

OSMC dostarczane jest z domyślnym repozytorium Kodi – ale trzeba je zainstalować. Żeby to zrobić:

 • Z głównego menu Kodi wybierzcie „Ustawienia” i [Enter],
 • Wybierzcie „Dodatki”, [Enter],
 • Wybierzcie „Zainstaluj z repozytorium”, [Enter]
  2016-03-11-20-59-17

  • Wybierzcie Kodi Add-on repository:
   2016-03-11-21-02-01

Teraz OSMC może przez chwilę uzupełniać bazę już zainstalowanych wtyczek i przez chwilę nie będzie odpowiadał.

Możecie już instalować poszczególne wtyczki.

EEVBlog

Bardzo ciekawy vblog na temat elektroniki. Z głównego menu wybierzcie:

 • Wideo, wciśnijcie klawisz [prawo] wybierając „Wtyczki wideo”,
  2016-03-11-21-02-11
 • Wybierzcie „Pobierz więcej”,
 • W tej chwili pojawi się Wam długa lista wtyczek wideo; przewińcie listę do EEVBlog:
  2016-03-11-21-04-53
 • Wciśnijcie [Enter] żeby wybrać wtyczkę,
 • W otwartym oknie wybierzcie przycisk „Zainstaluj” i wciśnijcie [Enter]:
  2016-03-12-00-00-25
 • Teraz wtyczka najpierw będzie pobrana – a później zainstalowana.

Żeby uruchomić wtyczkę EEVblog:

 • Przejdźcie do głównego menu, wybierzcie „Wideo” i „Wtyczki wideo”,
 • Wybierzcie „EEVblog a potem epizod do odtworzenia:
  2016-03-11-21-07-32
Youtube

Jak pewnie zauważyliście, razem z EEVblog zainstaluje się wtyczka do oglądania klipów z Youtube.

STAN NA 14 Listopada 2016

Niestety, na chwilę obecną, wersja wtyczki Youtube autorstwa bromix instalowana razem z OSMC, nie działa poprawnie – próba uruchomienia jakiegokolwiek klipu skończy się komunikatem:

2016-03-11-21-09-23Możecie sprawdzić wersję wtyczki:

 • Wybierzcie „Wideo” a potem „Wtyczki wideo”,
 • Wybierzcie wtyczkę „Youtube”,
 • Wciśnijcie klawisz „i”:

2016-03-11-21-14-32Wtyczka w wersji 5.1.17 nie działa poprawnie. Pewnie już w następnej wersji OSMC zostanie uzupełniona do nowszej. Na razie trzeba to zrobić ręcznie. Nowszą wersję plugina znajdziecie tutaj: github Kolifanes. Na tej stronie odnajdzie link do ostatniej stabilnej wersji biblioteki, np. 5.2.0.

osmc_youtubeŻeby ją zainstalować, użyjcie dostęp do Raspberry po SSH:

 • Z dowolnego komputera w tej samej sieci co raspberry, zalogujcie się do Maliny używając protokołu ssh; pod windows możecie użyć klienta Putty – pod linuksem, wystarczy:

  gdzie 192.168.1.11 jest adresem IP Raspberry – zmieńcie go na taki, jaki został przyporządkowany Waszej Raspberry (możecie to sprawdzić w „My OSMC”>”Network”),
 • W konsoli wywołajcie komendę wget z linkiem do biblioteki, którą chcecie zainstalować:

  W ten sposób pobierzecie nowszą wersję wtyczki na Raspberry.
 • Wróćcie do telewizora; po kolei przejdźcie „Ustawienia”, „Dodatki” aż do „Zainstaluj z pliku zip„; wybierzcie tą opcję, a pojawi się:
  2016-03-11-21-28-08
 • Wybierzcie „Folder domowy”, pojawi się:
  2016-03-11-21-28-41
 • Pozostało wybrać widniejący na liście plik „plugin.videp.youtube-5.1.20.3.zip” i wcisnąć [Enter],
 • Wtyczka zostanie zainstalowana – poczekajcie aż na ekranie pojawi się:
  2016-03-11-21-28-56

Możecie teraz sprawdzić jej wersję:(„Wideo”, „Wtyczki”, klawisz [i]):

2016-03-11-21-30-42
Radio Internetowe

Z głównego menu:

 • Przejdźcie do: „Muzyka”, wciśnijcie [Enter],
 • Wciśnijcie klawisz [prawo], wybierzcie „Wtyczki muzyki” i [Enter],
 • Wybierzcie „Pobierz więcej” i [Enter],
 • Na liście znajdźcie „Radio”:
  2016-03-11-21-35-57
 • Wciśnijcie [Enter] a potem wybierzcie „Zainstaluj”:
  2016-03-11-21-36-02
 • Po chwili dodatek będzie już aktywny:
  2016-03-11-21-36-24

Po uruchomieniu wtyczki możecie wybierać  z setek stacji radiowych.

Portal web

OSMC można sterować również przez stronę www. Wystarczy znać adres Raspberry Pi – np. 192.168.1.11. Wtedy w przeglądarce wpiszcie:

http://192.168.1.11:8080

„8080” to port, pod którym OSMC wystawia swój serwer www. W oknie przeglądarki pojawi się strona serwera OSMC, wybierzcie „Remote”:

portal_0Ustawienia serwera www możecie sprawdzić:

 • „Ustawienia”,
 • „Usługi”,
 • „Serwer WWW”.

Kilka skrótów…

Podczas odtwarzania:

 • Spacja: pauza
 • r: przewijanie do tyłu
 • p: odtwarzanie
 • f: przewijanie do przodu
 • c: menu kontekstowe; wciśnijcie powtórnie 'c' aby np. dodać element do ulubionych
 • a: audio offset
 • s: wyjście
 • y: wybór playera
 • o: dane dekodera
 • <> – następna, poprzednia sekcja
 • z: ustawienia zoomu
 • x: wyjście do menu

Podsumowanie

Patrząc na powyższy tekst, instalacja OSMC może się Wam wydawać trochę skomplikowana. Nic bardziej mylnego. Cały proces zajmuje nie więcej niż kilka minut (plus czas, który OSMC potrzebuje do przygotowania karty). Zdarzają się jednak sytuacje mniej standardowe – niektóre z nich starałem się Wam przybliżyć.

Raspberry z OSMC jest u mnie na stałe podłączone do telewizora. Co więcej – zawsze zabieram je na na wakacje! Nie ma to jak do porannej kawy posłuchać swojego ulubionego radia, nie ważne gdzie na świecie jesteście.

Jeżeli podczas instalacji natraficie na jakiś problem – dajcie znać w komentarzach, postaram się go rozwiązać.

Arkadiusz Merta