Budujemy czarnego MeArm

me_arm_80

Do budowy MeArm przyda Wam się kilka materiałów:

me_arm_00Narzędzia:

  • Śrubokręt krzyżakowy (lub mała wkrętarka),
  • Tester do serw – lub inny sposób na ustawianie serw w neutralnej pozycji; taki jak tutaj,
  • Klej kropelka,
  • Małe wiertło z uchwytem modelarskim,

Instrukcję pasującej do tej wersji robota znajdziecie: tutaj.

Uwaga: niektóre śrubki wchodzą bardzo ciężko – tak ma być! Uważajcie ze zbyt silnym dokręcaniem ich (zwłaszcza w przypadku krawędzi) – plastyk jest kruchy, może pęknąć!

Uważajcie z używaniem klejów cyjanoakrylowych – mogą zmatowić lub nadtopić plastik. Unikajcie wszelkich chemicznych wynalazków typu thread-lock – nie nadają się do plastiku.

Wypraska MeArm
Wypraska MeArm
Elementy plastykowe pokryte są folią ochronną - należy ją zerwać przed montażem
Elementy plastykowe pokryte są folią ochronną – należy ją zerwać przed montażem

Podstawka

me_arm_03Do podstawki wykorzystajcie:

  • Nóżki silikonowe,
  • 2x śrubka M3/10mm z okrągłym łbem,
  • 2x nakrętka M3,
  • 8 x śrubka M3/8mm z płaskim łbem,
  • 4xdystanse 15mm,
  • 1 serwo.

me_arm_04Zacznijcie od zmontowania podstawki z serwem. Użyjcie śrubek z okrągłym łbem M3/10mm z nakrętkami:

me_arm_05 me_arm_06Teraz do płytki z serwem, za pomocą śrub z płaskim łbem (M3/8mm), przykręćcie dystanse:

me_arm_07

Bardzo delikatnie dokręcajcie śruby stożkowe: ciasno wchodzą, a mogą łatwo rozsadzić oczka na skraju płytki!
me_arm_0A

Dlaczego należy zastosować śruby z płaskim łbem? Śruby z okrągłym łbem będą za bardzo wystawać ponad płytkę i koszyk będzie o nie haczyć.

Teraz pozostaje przykręcić od spodu podstawkę z serwem do podstawki robota. kabel z serwa powinien wychodzić w stronę dłuższej części podstawki:

me_arm_08To serwo będzie obracało koszyk robota. Nałóżcie na nie orczyk i za pomocą testera serw ustawcie w pozycji neutralnej. Orczyk powinien znajdować się prostopadle do osi robota:

me_arm_09

Lewa ścianka koszyka

me_arm_10Do montażu lewej ścianki wykorzystajcie:

  • 4x śrubka M3/10mm z okrągłym łbem,
  • 4x nakrętka M3,
  • 1 x śrubka M3/8mm do ramienia,
  • Serwo z orczykami, 1 śrubkę do mocowania serwa i 1 śrubkę do mocowania orczyka do serwa (w komplecie z serwem).

Uwaga: Nie klejcie do siebie elementów! Podczas regulacji będziecie musieli kilka razy je rozkręcać i skręcać.

Najpierw zamontujcie serwo do ścianki: od dołu przełóżcie kołnierz i przykręćcie go do ścianki za pomocą 2 śrubek M3/10mm.

me_arm_11 me_arm_12Teraz czas na ramię.Przygotujcie orczyk od serwa. Proponuję Wam rozwiercić oczko, w które wejdzie wkręt, wiertłem 2mm. Inaczej wkręt może rozsadzić ramię orczyka.

me_arm_13Orczyk powinien wejść w krótszy element ramienia. Przykręćcie go od spodu wkrętem, który służy do mocowania serwa (jest w komplecie z serwem). Proponuję podłożyć pod niego kroplę kleju cyjanoakrylowego – połączenie będzie wtedy sztywniejsze. Możecie również ściąć wkręt, który wystaje ok. 3 mm ponad orczyk.

Elementy ramienia skręcamy śrubką M3/8mm. Zwróćcie uwagę na to, który element jest pod którym:

me_arm_14 me_arm_15Pozostałe 2 śrubki M3/10mm przełóżcie przez otwory w ścianie – łbami po stronie kabla od serwa:

me_arm_16Pozostaje wyregulowanie serwa:

  • W pozycji neutralnej:
    me_arm_17
  • W pozycji skrajnej (powinien prawie równać się z dołem ścianki):
    me_arm_18
  • W drugiej pozycji skrajnej:
    me_arm_19

To tylko wstępne ustawienie… Będziecie musieli je poprawić, jak zmontujecie ramiona.

Gdy to zrobicie, wkręćcie śrubkę w orczyk serwa zabezpieczając orczyk przez wysunięciem się z wału serwa. Nie dokręcajcie za silno! Między kołnierzem serwa a ramieniem powinna być przerwa.

me_arm_3F

Prawa ścianka koszyka

Do montażu prawej ścianki koszyka będziecie potrzebować:

  • 4x śrubka M3/10mm z okrągłym łbem,
  • 4x nakrętka M3,
  • 1 x śrubka M3/8mm do ramienia,
  • Serwo z orczykami, 1 śrubkę do mocowania serwa i 1 śrubkę do mocowania orczyka do serwa (w komplecie z serwem).

Zacznijcie od montażu serwa do ścianki. Wycięci w kołnierzu pomaga w przeciągnięciu kabla.
me_arm_20Zamontujcie serwo do ścianki za pomocą 2xM3/10mm; dokręćcie 2xM3/10mm w otwory u dołu ścianki – posłużą do połączenia boków koszyka:

me_arm_21 me_arm_22Teraz dokręćcie ramię (M3/8mm):

me_arm_23Przygotujcie 2 ramię – rozwierćcie orczyk, wklejcie go i przykręćcie:

me_arm_24me_arm_28

Pozostaje wyregulować serwo:

  • W pozycji neutralnej:
    me_arm_25
  • W pozycji skrajnej:
    me_arm_27
  • W drugiej pozycji skrajnej:
    me_arm_27

Łączymy koszyk

me_arm_3CDo montażu koszyka będziecie potrzebować:

  • 2x śrubka M3/10mm z okrągłym łbem,
  • 2x nakrętka M3,
  • 1 x śrubka M3/8mm do ramienia,
  • Orczyk dwuramienny od dolnego serwa 1 śrubkę do mocowania serwa i 1 śrubkę do mocowania orczyka do serwa (w komplecie z serwem).

Rozpoczniemy od dołączenia ramienia do grodzi koszyka; użyjcie śrubki M3/8mm:

me_arm_30Teraz przygotujcie podstawę koszyka: za pomocą 2 wkrętów od serwa przymocujcie do niej długi orczyk. Zwróćcie uwagę, z której strony są nacięcia:me_arm_31 me_arm_32Teraz zajmiemy się połączeniem lewej i prawej ściany koszyka. W tym celu, przykręćcie przednią ściankę, potem gródź koszyka, podłogę koszyka i tylną ściankę:

me_arm_33 me_arm_34 me_arm_35 me_arm_36me_arm_37

Zwróćcie uwagę na to, że przednia i tylna ściana koszyka są asymetryczne – gródź powinna iść ramieniem do lewego serwa.

Połączcie koszyk z jego prawym bokiem:

me_arm_38Pozostaje jeszcze połączyć wolne ramiona: użyjcie do tego 2x M3/10mm z nakrętkami:

me_arm_39Widoki na koszyk:

me_arm_3A me_arm_3BRamiona

UWAGA: oczka na skraju ramion „lubią” pękać. Upewnijcie się, że prosto wkręcacie śruby! W razie pęknięcia, możecie zalać to miejsce żelowym cyjanoakrylem – ale uważajcie, żeby nie skleić elementów ruchomych.

Do montażu ramion będziecie potrzebować:

  • 3 x śrubka M3/8mm do lewego ramienia,
  • 2 x śrubka M3/10mm do prawego ramienia,

Element lewego ramienia (patrząc od tyłu robota):

me_arm_40

Za pomocą 2x śrubek M3/8 Przykręćcie lewe ramię (patrząc od tyłu); zwróćcie uwagę, z której strony idzie do środka, a z której na zewnątrz:
me_arm_41 me_arm_43Elementy prawego ramienia

me_arm_44Użyjcie śrubek 2xM3/10mm. Zwróćcie uwagę na niewielkie kółko – to jest dystans przykręcany między elementami ramion:

me_arm_45 me_arm_46Teraz prowadnica chwytaka – dokręcamy ją do trójkątnego elementu; zauważcie, że tą śrubkę (M3/8mm) trzeba wkręcić od środka:

me_arm_47Razem:

me_arm_48

Regulacja

Teraz może być dobry moment na regulację ustawień serwa.

me_arm_4CJa użyłem do tego modelarskiego 4-kanałowego zestawu r/c.

me_arm_81Podłączyłem serwa do odbiornika, który zasiliłem z zasilacza laboratoryjnego.

me_arm_4BW ten sposób, sterując odbiornikiem, mogłem dokładnie sprawdzić zasięg ramion robota.

me_arm_4A me_arm_49Oczywiście możecie to samo osiągnąć przy pomocy testera serw.

Jak to działa? A tak:

Chwytak

Do montażu chwytaka  będziecie potrzebować:

  • 10x śrubka M3/8mm,
  • 2x M3/10mm,
  • Serwo z orczykami, 1 śrubkę do mocowania serwa i 1 śrubkę do mocowania orczyka do serwa (w komplecie z serwem).

me_arm_50Montaż rozpocznijcie od zablokowania serwa między kołnierzami. Upewnijcie się, że zwężenia kołnierzy są skierowane w tą samą stronę.

me_arm_51Pamiętajcie o bocznych elementach. Dłuższy z nich będzie podłączony do jednego z ramion:

me_arm_52me_arm_53 Skręćcie całość śrubkami M3/8mm. Najpierw trochę wkręćcie wszystkie, a potem ostrożnie dokręcajcie, najlepiej „na krzyż”:

me_arm_54Czas na szczęki. Uwaga: jedna jest lewa (patrząc od tyłu robota) – to ta z dziurką:

me_arm_55 me_arm_56

Szczęki możecie przykręcić za pomocą śrubek M3/6mm. Niestety ja takich nie znalazłem i użyłem M3/8mm… Niestety wymaga to drobnych zmian w ułożeniu popychacza szczęk.

Popychacz szczęki składa się z dwóch ramion. W jedno z nich wchodzi orczyk serwa:

me_arm_57Do zmontowania popychacza użyjcie śrubki 8 i 10mm:

me_arm_58Pozostaje przyczepić do chwytaka:

me_arm_5A me_arm_592 śrubki 8mm i jedna 10mm wystarczą, żeby przymocować chwytak do ramion:

me_arm_5B

W końcu…

Pozostaje przykręcić koszyk do podstawy za pomocą wkrętu mocującego orczyk do serwa:

me_arm_60Gotowe:

me_arm_70

Podsumowanie

MeArm jest całkiem prosty do budowy. Całość może Wam zająć mniej więcej 2 godziny. Trochę czasu na pewno spędzicie na odpowiedniej regulacji serw.

Zabawa rozpocznie się… dopiero, gdy go zbudujecie! Możliwości sterowania jest wiele, podobnie jak wzbogacania konstrukcji o nowe elementy!