Ikea Tradfri: inteligentne gniazdko

Domowe oświetlenie wzbogaciło mi się ostatnio o nową lampę podłogową. Jak to z takimi rzeczami bywa – jej wyłącznik znalazł się gdzieś… pod kanapą:) Nic to, okazja do rozszerzenia domowej automatyki. Ponieważ używam systemu Ikea Tradfri – wybór padł na „inteligentne” gniazdko. Gadżet okazał się całkiem użyteczny, choć nie obyło się bez kłopotów przy parowaniu z aplikacją Ikea i bramką zarządzająca całym systemem.

Zestaw składa się z samego gniazdka, „pilota” do niego – zdalnego wyłącznika (i baterii zasilającej go), podkładki montażowej i dodatkowej taśmy klejącej (obustronnej).

To wszystko – nic więcej nie jest potrzebne do bezprzewodowego włączania/wyłączania urządzenia podłączonego do tego gniazdka. Oczywiście jeżeli chcecie sterować systemem z komórki albo np. Amazon Echo – konieczny jest bramka (gateway, w Ikea – tutaj)


Więcej tekstów o Ikea Tradfri znajdziecie w kategorii Ikea Tradfri.


Instalacja

Nie ma tu wiele do roboty. Wystarczy włożyć gniazdo do np. listwy zasilającej, włożyć baterię do wyłącznika i (zanim go skręcicie) przeprowadzić parowanie z gniazdkiem. Parowanie sprowadza się do przytrzymania przycisku w środku pilota. Po tym, jak dioda na gnieździe przestanie pulsować – pilot będzie sparowany z gniazdkiem. I już możecie włączać/ wyłączać urządzenia podłączone do gniazdka.

Aplikacja Ikea Tradfri

I tutaj małe rozczarowanie. Uruchamiam aplikację, próbuję dodać „Control Outlet” – i nic.

Kilkanaście prób, ale bramka nie znajduje gniazdka. Komunikat „Finding your device…” pozostaje na aplikacji nawet przez kilka minut – bez rezultatów. Trzeba zrobić to inaczej (znalezione na reddit):

  1. Najpierw dodajcie do aplikacji pilota: „on/off switch”; operacja ta będzie wymagała zdjęcia pokrywki i zbliżenia pilota do bramki. Postępujcie zgodnie z instrukcjami na ekranie komórki – najpierw 4 razy naciśnijcie przycisk parowania – a potem trzymajcie go, aż aplikacja pokaże, że pilot jest sparowany.
  2. Teraz dodajcie samo gniazdko. Najpierw upewnijcie się, że jest w stanie „włączone” – świeci się dioda na gniazdku. Później powinno już pójść łatwo.

Podsumowanie

To po prostu działa. Bardzo podoba mi się magnes na spodzie pilota. Dzięki niemu można go np. przyczepić do framugi drzwi. Łatwiej znaleźć:) Gniazdko nie ma funkcji ściemniacza – więc może jedynie włączać/ wyłączać podłączone do niego urządzenia.

Urządzenie z kartą IKEA Family kosztowała ok. 40 PLN – oficjalna cena to 60 PLN.