Mechanika – uzupełnienie do Mark II

Mark II to uzupełnienie projektu o czujniki pokazujące położenie tuby. Cała elektronika wyląduje w podstawie. W pokrywie zamontuję wyświetlacz i joystick pomagający w obsłudze menu. W obudowie zrobię otwory na wyłącznik i wentylator. Wewnątrz obudowy zamocuję wszystkie inne niezbędne elementy – np. zasilacz i konwerter napięcia oraz płytki kontrolerów.


Ten tekst przedstawia pracę w trakcie. Będę go uzupełniał zgodnie z postępami.

Tutaj znajdziecie indeks tekstów na temat budowy podstawy teleskopu

Otwory w pokrywie: wiertarka, wiertło łopatkowe, dłuta, pilniki i papier ścierny. Cóż robota ze sklejką nie należy do moich ulubionych, zawsze coś się odłupi… Większym problemem było umieszczenie joysticków. Gumowy grzybek musi być pod pokrywą – a jednocześnie mieć dostatecznie dużo miejsca, żeby można było nim swobodnie manipulować. Dodatkowo płytka joysticka jest niewielka, więc montaż wychodzi bardzo blisko grzybka. Zdecydowałem się na niewielkie wałeczki z 6mm wałka drewnianego. Przewierciłem go, wmontowałem śrubki M2 i przykleiłem do podstawy. Na nich zamontowałem joystick posługując się dodatkowymi beleczkami po dwie nakrętki na każdą śrubę (pod i nad płytką). W ten sposób śrubki nie przechodzą przez pokrywę – co mogłoby być ryzykowne, ze względu na rozmiar otworu pod grzybek. Dodatkowo uzyskałem swobodną regulację odległości płytki joystcka od pokrywy.

Z wyświetlaczem było łatwiej – tu śrubki przechodzą przez pokrywę, odległość jest mniejsza a ramka wyświetlacza sama wyznacza pozycję. Od góry zabezpieczyłem wyświetlacz pokrywką z przezroczystego akrylu (oczywiście pękła przy doszlifowaniu):

Teraz trzeba włożyć do środka kilka zabawek:

  • Zasilacz z wyłącznikiem,
  • Wentylator,
  • Konwerter napięcia 12v do 5v,
  • Hub do zasilania urządzeń – np. Thingy:52,
  • ESP32 na płytce,

<TBC>