Tradfri: nowa żarówka LED – kolorowa:)

W ramach systemu Tradfri dostępne są żarówki ściemniane oraz takie z możliwością zmiany temperatury barwy. Od niedawna  możecie kupić żarówki ze zmiennym kolorem emitowanego światła🙂

System Tradfri w moim domu składa się już z:

Całość podłączyłem do Amazon Echo Dot 2. W ten sposób żarówką mogę sterować głosowo. Teraz oświetlenie Ikea ‚rozprzestrzeniło’ się z pokoju na kuchnię.

Żarówki kolorowe

Nowe żarówki dopiero od niedawna dostępne są w Polsce. W sprzedaży znajdziecie pojedyncze żarówki oraz żarówki w zestawach z pilotem.

LB-130 TRADFRI 950LM (003.182.68) TRADFRI 1000 LM (603.384.52) TRADFRI 600 LM (004.086.12)
Moc 11W 12W 12.5W 8.6W
Jasność 800 950 1000 600
Ściemnianie Tak Tak Tak Tak
Regulacja temperatury Tak Tak (3 stopnie) Nie Tak
Zakres temperatury 2500-9000 2200-4000 2700
Zmiana Barwy Tak Nie Nie Tak
Cena (orientacyjna) 210 89.99 49.99 80

Instalacja

Rozpakujcie żarówkę, wkręćcie do kinkietu. Włączcie światło… działa:) Ale to dopiero początek zabawy.

Teraz rozbierzcie pilota. Najłatwiej podważyć wieczko płaskim śrubokrętem.

W środku znajdziecie przycisk parowania. Zbliżcie pilota do żarówki i przytrzymajcie przycisk parowania przez około 10 sekund. W tym czasie żarówka przyciemni się, potem będzie pulsować – aż wreszcie wróci do poprzedniej jasności. Pilot jest teraz sparowany z żarówką.

Aplikacja Tradfri

Nowa żarówka sama pojawiła się w aplikacji Tradfri.

‚Colour/White spectrum bulb’ to nowa żarówka

Żarówka zainstalowana jest w kuchni, zmienię więc jej nazwę (Settings/Manage devices/Rename):

Na wszelki wypadek warto również sprawdzić, czy nie ma nowszej wersji firmware (Settings/Tradfri version/check for updates)

Pomieszczenia

W aplikacji Tradfri można ‚stworzyć’ osobne pomieszczenie i do niego dodać kolejną żarówkę. Ale: piloty przynależą do ‚pokojów’ (ang. room). To znaczy:

• Pilot może sterować tylko urządzeniami ‚znajdującymi się’ w jednym pomieszczeniu,
  • Jeżeli w aplikacji Tradfri umieścicie pilota i żarówkę w innych ‚pokojach’ – pilot nie będzie ‚widział’ tej żarówki,

Alexa

Nowa żarówka pojawiła się w aplikacji Alexa automatycznie (sekcja  Smart Home).

Wystarczyło zmienić jej nazwę (nie przekopiowała się z aplikacji Tradfri) – i już można było wydawać polecenia głosowe.

Alexa, turn on kitchen light.

Alexa, set kitchen light to red.

Hmm… kolory tęczy?!

Nie:) Żarówka może świecić tylko w wybranych kolorach – jest ich 20.

Kolory można zmieniać z aplikacji Tradfri albo pilota – przyciskając klawisze lewo-prawo. Jasność można zmieniać z aplikacji – lub wciskając klawisze jaśniej/ciemniej na pilocie.

Hmm… dlaczego wszystkie żarówki w domu zapalają się/gasną… równocześnie?!

Jeżeli umieścicie wszystkie żarówki w jednym ‚pokoju’ wraz z pilotem, pilot ten będzie sterował wieloma żarówkami… ale jednocześnie. W efekcie włączając pilotem światło w pokoju… zapalało się również w kuchni.

Wspomina o tym angielska instrukcja pilota:

You can use TRÅDFRI remote to control up to 10 LED light bulbs at a time

Czyli pilot może kontrolować do 10 żarówek. Martwi mnie jedynie at a time – równocześnie.

Na YT znalazłem pewien hack: https://www.youtube.com/watch?v=19cHcBGO1fA. Niestety nie zadziałał. Być może jest to związane z tym, że obie moje żarówki wykorzystują klawisze lewo/prawo (do zmiany temperatury lub barwy). Sprawa wymaga głębszej inwestygacji, w najgorszym przypadku będę musiał mieć 2 piloty. Oczywiście sterowanie z aplkacji Tradfri lub Alexa nie sprawia żadnych problemów.

Żarówki kolorowe emitują znacznie mniej światła niż ich ‚monochromatyczne’ odpowiedniki (1000 vs 600 lumenów). Różnica jest widoczna. Będziecie potrzebowali więcej niż jedno źródło światła w takim pomieszczeniu. Ograniczona ilość kolorów nie wydaje się jakimś większym problemem – spektrum jest wystarczające, żeby coś sobie z niego wybrać. Same kolory wydają się być przyjemne dla oka.

Na razie największym problemem jest pilot, który steruje obiema żarówkami jednocześnie – albo tylko tą, która jest zdefiniowania w pomieszczeniu z pilotem. Szukam rozwiązania – jak je znajdę uzupełnię tekst.

Instalacja nie przysporzyła żadnych problemów – ani po stronie tradfri, ani alexy.

Podyskutuj na ten temat: facebook.