Alexa: przełącznik sonoff

Alexa „panuje” już nad domowym sprzętem sterowanym przez podczerwień (IR). Alexa może już sterować górnym oświetleniem z IKEA Tradfri. Kolejnym elementem zarządzanym głosowo stała się stojąca lampa. Najłatwiejszym sposobem na jej zautomatyzowanie byłoby wstawienie „inteligentnej” żarówki. Niestety, kinkiet pracuje z żarnikami.

Nie pozostało nic innego jak zastosować „inteligentne” gniazdko. Urządzenia tego typu wpina się do 'normalnego' gniazdka – a sterowany obiekt podłącza się do niego. Aplikacja na smartfonie kontaktuje się z gniazdkiem włączając/wyłączając przepływ prądu. Komunikacja z takim gniazdkiem może odbywać się po WiFi, Bluetooth lub ZigBee.

Do zapalania lampy użyłem Sonoff S20.

Do Sonoff S20 można podłączyć urządzenia o całkowitym poborze prądu do 10A (mocy 2200W). Gniazdko komunikuje się za pomocą WiFi.

Zanim kupicie…

I tu mała ciekawostka – przyznaję, że o niej nie wiedziałem. To, że są wtyczki europejskie, angielskie, amerykańskie – nie ma problemu. Po prostu zaznaczcie odpowiednią opcję na aukcji,

Okazuje się jednak, że wtyczki „europejskie” mogą występować w dwóch rodzajach: francuskiej (typ E) i niemieckiej (typ F). Wtyczki te różnią się sposobem uziemienia. We wtyczce E – uziemienie umieszczono na dodatkowym, okrągłym bolcu. Jest to system najczęściej spotykany w Polsce. We wtyczce F – uziemienie znajduje się na stykach na boku wtyczki.

Sonoff z wtyczką F

I na to właśnie powinniście zwrócić uwagę. Bo w przypadku Sonoffa w wersji „europejskiej” – często chodzi o wersję F – niemiecką. Problem polega na tym, że S20 w wersji F nie ma otworu na bolec uziemienia. Nie będziecie więc mogli bezpośrednio włożyć s20 do gniazdka z bolcem uziemienia – konieczna będzie odpowiednia przejściówka. Szukajcie więc wersji EU-E – chyba, że w gniazdkach (na listwie) nie macie uziemienia  (lub używacie sprzętu typu 'niemieckiego')..

Instalacja

Sama instalacja wymaga jedynie przełączenia wtyczek zasilających. Zamiast bezpośrednio do kontaktu – podłączacie sterowany obiekt przez Sonoff. Ważne jest, żeby nie przekroczyć maksymalnego natężenia prądu/mocy.

Sonoff s20 komunikuje się za pomocą WiFi. Upewnijcie się, że ma dostęp do Waszej sieci domowej (tej, w której znajduje się alexa). Może to wymagać np. rejestracji adresu MAC sonoff’a na Waszym routerze.

Na telefonie zainstalujcie oprogramowanie eWelink. Na urządzeniu wciśnijcie i przytrzymajcie podświetlony przycisk aż zacznie szybko mrugać.

W kolejnych krokach trzeba podać nazwę sieci i hasło do niej – które będzie zapamiętane przez sonoff.

Na koniec podajcie nazwę urządzenia. Można ją później zmienić lub nadpisać w samej aplikacji Alexa.

Aplikacja wymaga założenia konta.

W Alexie zainstalujcie skilla eWelink Smart Home. Rejestruje się go na konto ewelink. Dalsza procedura wymaga już tylko odnalezienia odpowiedniego urządzenia (Menu->Smart Home->Add Device).

Z Alexą

Sonoff obsługuje lampę stojącą w pokoju. Gniazdko nazwałem 'bedroom lamp'. W związku z tym:

Alexa, turn off bedroom lamp

Alexa. turn on bedroom lamp

Podsumowanie

Sonoff był trzecim urządzeniem dodanym do Alexy, po:

…i z nim namęczyłem się najbardziej. Z jakichś tylko sobie znanych powodów, aplikacja nie chciała znaleźć przełącznika. Jednym z problemów było to, że na początku próbowałem dołączyć go do sieci 5GHz. Dopiero później doczytałem, że wspierana jest jedynie sieć 2.4GHz. Zaskoczył dopiero po kilku próbach.

Gdy wreszcie udało mi się skonfigurować Sonoff i sparować z Echo – połączenie było stabilne. Nawet po wyłączeniu z prądu – i ponownym włączeniu – nie było żadnych problemów z działaniem ani konieczności usuwania skilli/ponownej rejestracji (jak to bywa z Tradfri).