Alexa i Amazon Echo: głosowe sterowanie sprzętem przez podczerwień (RM Mini 3 od Broadlink)

Echo określany jest mianem 'domowego asystenta'. Owszem, najczęściej znajdziecie go  w kategorii 'głośnik bluetooth'. Ale Echo to coś znacznie więcej. Odtwarza muzykę z serwisów internetowych, poda prognozę pogody, wyniki ostatnich meczy reprezentacji, odtworzy ostatnie wiadomości, ustawi budzik na następny dzień. Czasami spróbuje również odpowiedzieć na pytanie o sens życia. Dzięki podłączonej do  niego Alex’ie – sztucznej inteligencji (AI) od Amazona – możecie porozumiewać się z nim za pomocą języka naturalnego.

Funkcje domowego asystenta można znacznie rozszerzyć poprzez tzw. 'skills' (umiejętności). Dzięki nim, za pomocą Echo możecie na przykład sterować domową automatyką. Oświetlenie, zasilanie urządzeń, domowy sprzęt audio – video – to wszystko można teraz obsługiwać głosem.

Przykładem peryferii kompatybilnych z Alexą i urządzeniami Echo są produkty Broadlink z serii RM – mini (ostatnia wersja to v3, nazywany też 'Blackbean') i pro. Urządzenia te są właściwie programowalnymi hubami IR (podczerwonymi) i radiowymi (tylko pro). Wystarczy je podłączyć do zasilania, skonfigurować, dodać skilla do Alexy – i już można głosowo sterować np. telewizorem.

Więcej o samym Amazon Echo: ALEXA: AI W DOMU (AMAZON ECHO DOT 2)

Na rynku znajdziecie kilka programowalnych hubów. Na przykład Logitech Harmony Hub. Harmony integruje się z Alexa, ma mnóstwo opcji, to prawdziwy kombajn. Niestety… jest trochę drogi. Nie miałem okazji nim się pobawić.

Za to na rodzimym portalu kupiłem Broadlink RM mini 3. Całość kosztowała mnie poniżej 80 złotych włącznie z ekspresową kurierską dostawą.

Co w pudełku?

Niewiele. Jedynym 'ekstrasem' jest instrukcja (po angielsku i chińsku) oraz kabel z microUSB. O ładowarkę USB musicie zatroszczyć się sami. Jestem jednak pewien, że niejedna leży już w Waszych szufladach. Urządzenie podobno pobiera do 1.1W; przy 5V daje to nieco ponad 200mA. Takie natężenie powinna zapewnić dosłownie każda ładowarka USB. Podejście producenta wydaje się więc sprytne – a na pewno obniża koszty o kilka złotych.

Sam blackbean ma formę walca o średnicy mniej więcej 7 cm i wysokości 10 cm. Na obudowie znajduje się pojedyncza dioda LED. Z  tyłu obudowy – gniazdo zasilające microUSB i przycisk reset.

RM mini v3 podłącza się do domowej sieci WiFi. Do sterowania urządzeniami ma promiennik IR a odbiornik IR do uczenia się kodów.

Całość jest solidnie wykonana. Plastik nie ugina się, jest bezwonny. Podoba mi się kombinacja elementów matowych i błyszczących – wszystko w czerni. Nie ma żadnych nadlewek, nierówności, odbarwień – wszystko jest ładnie spasowane. Żaden wstyd położyć go pod telewizorem w salonie.

Podłączenie

Nie ma tutaj wielkiej filozofii. Urządzenie trzeba podłączyć do zasilania, zresetować (długo przyciśnijcie przycisk reset za pomocą np. spinacza) – przez cały proces przeprowadzi Was aplikacja na smartfonie.  Z jednym szczegółem – wybranie aplikacji zalecanej w  instrukcji skończy się umiarkowanym sukcesem:) Wydaje się, że dostępne są 2 serie oprogramowania:

 • e-Control,
 • IHC: Intelligent Home Center.

e-Control opisane jest w instrukcji. I od niego zacząłem. Udało mi się podłączyć aplikację na smartfonie do RM, podłączyć go do sieci, dodać piloty etc. Niestety problemy wystąpiły na późniejszym etapie integracji z Alexą – np. z eksportem scen, które ni jak nie chciały się pojawić w Echo.

Próbujcie, próbujcie – i nie zrażajcie się. Oprogramowanie jest dosyć… kapryśne.

IHC wydaje się stabilniejsze – chociaż też cały czas zarzuca mnie różnymi dziwnymi komunikatami (włącznie z koniecznością instalacji niezidentyfikowanego oprogramowania).

Zacznijcie od dodania RM do aplikacji. Procedura instalacji obejmuje kilka kroków, łącznie z założeniem konta na Broadlink. Zależnie od szczęścia, dodanie RM do aplikacji może się udać za pierwszym razem – albo dziesiątym.

Nie udało mi się sparować z RM Mini 3 przez sieć WiFi 5GHz. Urządzenie wydaje się działać tylko z sieciami 2.4 GHz.

Po parowaniu możecie już dodawać nowe „piloty”, uczyć je i definiować „sceny” – zestawy poleceń. Zwłaszcza sceny są ciekawe. przykładowo, u mnie włączenie programu w telewizji wymaga kilku kroków:

 • Włączenie wzmacniacza,
 • Przestawienie wzmacniacza na strumieniowanie przez odpowiedni port,
 • Włączenie telewizora,
 • Włączenie dekodera,
 • Wciśnięcie 'back' na dekoderze – żeby zamknąć menu,
 • Wybranie odpowiedniego kanału na dekoderze.

Razem 3 piloty. Dzięki RM mogę to załatwić jedną sceną:

Zastanówcie się nadając nazwy Waszym urządzeniom. Będą używane przez Alexę. Dla przykładu, unikajcie nazwy 'radio'. Alexa może się tu mylić z wbudowanym skillem TuneIn. Pamiętajcie, że Alexa posługuje się językiem angielskim – urządzeniom nadawajcie więc nazwy łatwe do wymówienia w tym właśnie języku. Słowo 'wzmacniacz' po angielsku będzie brzmiało dosyć… karkołomnie:)

Konfiguracja Alexy

Gdy uporacie się z oprogramowaniem Broadlink, konfiguracja Alexy ogranicza się do zainstalowania skilla i zimportowania zmian z IHC. Przy okazji trzeba też założyć konto na portalu Broadlink.

Właściwy skill to: Broadlink Smart Home .

Po zainstalownaiu skilla pojawią się nowe opcje w „Smart Home”. Po prostu wciśnijcie „Add Device”. Alexa sama wyszuka nowe urządzenia i sceny. Po wykryciu, możecie już zarządzać tymi urządzeniami głosowo.

Sama Alexa (Alexa->Menu->Smart Home) może włączać i wyłączać profile urządzenia – też nadpisywać ich nazwy, ale poza tym niewiele więcej.

Komendy głosowe

Zdefiniowałem 3 urządzenia:

 • box: dekoder STB.
 • amplifier: wzmacniacz
 • tv: telewizor

Włącz/wyłącz:

 • Alexa, turn the amplifier on
 • Alexa, turn amplifier on
 • Alexa, turn the amplifier off
 • Alexa, turn off tv
 • Alexa, turn on tv
 • Alexa, tv off
 • Alexa, power on tv

Dźwięk:

 • Alexa, toggle mute for box
 • Alexa, mute box
 • Alexa, turn up  volume on tv
 • Alexa, set amplifier volume up by 10
 • Alexa, turn down the volume on box
 • Alexa, set amplifier volume down by 10

Kanały:

 • Alexa, channel up on box
 • Alexa, channel to 55 on box

Uruchom scenę 'bedtime'

 • Alexa, start bedtime

Podsumowanie

Z perspektywy zabawy kilkoma urządzeniami automatyki domowej mogę stwierdzić, że oprogramowanie do nich jest co najmniej… kapryśne. Parowanie urządzeń wymaga czasem kilku-kilkunastu prób – a powodzenie przychodzi niespodziewanie. Jeżeli macie włączone filtrowanie MACów na routerze – trzeba będzie się trochę nagimnastykować.

IHC czasami się wiesza, wychodzi bez wyraźnego powodu. Występują dziwne komunikaty (namiętne przypominanie o jakiejś nowszej wersji oprogramowania). Czasami nie da radę zbudować sceny, bo wcześniej dodane urządzenia… nie są widoczne. Jeżeli zmienicie nazwę urządzenia – wykorzystujące je sceny przestaną działać. Czasami pojawia się komunikat 'Saving' (zapisywanie)… i tak już zostaje. Samo wykrycie nowego urządzania wymagało kilku podejść.

W aplikacji Alexa czasami trzeba usunąć wszystkie urządzenia i sceny – i dodać je jeszcze raz (opcja Smart Home->Add device).

Próbujcie i próbujcie… Niestety to tak funkcjonuje.

Czy to w ogóle działa?
Tak. Spędzicie trochę czasu na konfiguracji – przypisywaniu kodów do klawiszy (trenowaniu RM). Samo oprogramowanie oferuje domyślne konfiguracje jedynie dla popularnych typów urządzeń – a proces i tak wymaga nauczenia RM kilku kodów. W zależności od ilości pilotów – spędzicie nad tym po kilka minut na każdy. Nie miałem problemów z obsługą telewizora (LG, kilkuletni), STB (Spot od Netii) czy wzmacniacza (Pioneer z serii slim). Chociaż do zaprogramowania części ich funkcji trzeba było użyć klawiszy typu user-defined. Na razie nie udało mi się ich wywołać głosowo.

Podstawowym problemem jest brak tzw. sprzężenia zwrotnego. Jeżeli Wasz telewizor był włączony, wysłanie komendy 'Alexa, turn off tv' spowoduje wysłanie kodu klawisza POWER do telewizora. Jeżeli teraz wywołacie tą samą komendę jeszcze raz: 'Alexa, turn off tv' – telewizor się włączy. Szczególnie nieprzyjemne jest to w przypadku scen. Zdefiniowałem jedną scenę 'bedtime', która ma wyłączać wszystkie urządzenia. Ok, ale jeżeli któreś z nich już jest wyłączone – włączy się:) Oczywiście nie jest to problem wyłącznie RM – a raczej samej technologii sterowania bez kanału zwrotnego.

Sama Alexa czasami się gubi w komendach, zwłaszczy przy przełączaniu kanałow. Uważajcie jakie nazwy nadajecie poszczególnym urządzeniom. Alexa może pomylić nazwę 'radio'  ze stacjami TuneIn.

Czy sterowanie głosowe jest praktyczne?
Hmmm – i tak i nie. Mimo wszystko, zwykły pilot wydaje się najszybszym sposobem na wykonanie prostych operacji. Jeżeli sprzęt nagle okaże się za głośny – szybciej wciśniecie 'mute' na pilocie (lub obudowie) niż powiecie 'Alexa, mute amplifier'. Zwłaszcza, że w hałasie… Alexa może Was nie usłyszeć. Chyba, że w drugiej ręce trzymacie telefon, pilot spadł pod łóżko albo ręce macie brudne od ciasta.

Nie ma więc jednej odpowiedzi. Ja uszeregowałbym to w kolejności: pilot – wybieranie głosowe – wybieranie przez aplikację w smartfonie. Pilot najbardziej intuicyjny, wybieranie głosowe w sytuacji, gdy macie zajęte ręce (albo totalnego lenistwa gdy pilot nie leży w zasięgu ręki). Telefon trzeba najpierw odblokować, znaleźć aplikację, poczekać aż się uruchomi itp. Mało praktyczne.

Ale – jeżeli macie do włączenia kilka urządzeń, scena może okazać się bardzo przydatna. W sekwencji może wykonać wiele operacji np. po kolei włączać i ustawiać urządzenia. Stworzenie sceny wymaga jednak trochę zachodu – np. odpowiednie ustawienie opóźnień tak, żeby urządzenie zdołało zakończyć poprzednią operację. Znowu – brak sprzężenia zwrotnego sprawia, że sceny działają w ciemno. Ich rezultat może być różny.


Za 80 złotych – nie ma co się zastanawiać. Fajny dodatek do Alexy. Rozwiązuje kwestię prostych przypadków, ułatwia wykonanie tych bardziej skomplikowanych. Jeżeli macie Alexę – nie ma co się zastanawiać. Po zakupie i skonfigurowaniu można odłożyć piloty na bok, ale na pewno nie pozbędziecie się ich kompletnie.

Zapraszam do komentowania na facebook.

Źródła

 • http://www.ibroadlink.com/rmMini3/
 • https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwitiIXy3vvbAhWixKYKHcQdCvkQFghKMAM&url=https%3A%2F%2Fanodas.lt%2Findex.php%3Froute%3Dinformation%2Fdownload%2Fdownload%26download_id%3D25&usg=AOvVaw1wd1gYsfz4hWFngbA1I0Q0