GameBoy (classic) – zmiana baterii

Jednym ze zmartwień fanów klasycznych gier na Game Boy’e są rozładowujące się baterie podtrzymujące pamięć gier. Mimo że baterie guzikowe są naprawdę długowieczne – kiedyś w końcu się wyczerpują. W rezultacie gra „zapisze” swój stan – ale po wyłączeniu zasilania konsoli wpis zniknie.

Na szczęście wymiana nie jest skomplikowana. Pokazywałem to na przykładzie kasetki dla Game Boy Advance tutak: Jak wymienić baterię w kartridżu Game Boy Advance. Tym razem trafiła mi się gra Donkey Kong GB – dla klasycznego Game Boya. Wymiana baterii jest tu nawet prostsza niż w GBA – po prostu jest na nią więcej miejsca.

Wiecej o konsolkach Nintento dowiecie się z tekstu: Konsolki przenośne Nintendo: co wybrać?

Do wymiany będziecie potrzebować:

 • nową baterię CR1616 (3v), taką z gotowymi stykami (można kupić na polskim portalu aukcyjnym lub w sklepach elektronicznych),
 • specjalny śrubokręt do rozkręcenia kasety,
 • ostry nóż,
 • lutownicę.
 1. Z tyłu kasetki znajduje się pojedyncza śruba. Wykręćcie ją.

  Dwie połówki kasetki rozsuwa się.
 2. Starą baterię delikatnie podważcie nożem, aż pękną zgrzewy na stykach,
  Zapamiętajcie, który styk jest „+”.
 3. Nowa bateria miała już styki, wyciąłem wiec stare i w to miejsce wlutowałem nową baterię. „+” idzie do spodu płytki (ale to nie musi być regułą).

Skręćcie kasetkę, powinno działać.

Chyba że…

Ostatnio powróciłem do Tetrisa. Teoretycznie na koniec partyjki pokazuje się ekran z możliwością wpisania swojego nicka. Niestety tablica najwyższych wyników znikała za każdym włączeniem konsolki. Diagnoza szybka: padnięta bateryjka.  Po rozebraniu kasetki czekała mnie jednak mała niepsodzianka:

Gdzie jest bateria? Ano nie ma. W tej grze pamięć wyników nie jest zapisywana.

Dodaj komentarz