Mini robot :MOVE – szybkie uruchomienie (czyli jak zostać najlepszym bratem/siostrą, rodzicem, ciotką/wujkiem, babcią/dziadkiem)

Robot :MOVE to niewielki, dwukołowy jeździk sterowany przez micro:bit. Jego budowa i uruchomienie nie jest skomplikowane, wymaga jednak kilku kroków, które muszą być wykonane w odpowiedniej kolejności.

Poniżej znajdziecie kompletną instrukcję, która pozwoli zrobić to między niedzielnym obiadem a podwieczorkiem:)

Zakładam tu, że :MOVE będziecie sterować ze smartfona z Androidem (ewentualnie iOS, ale tego tu pominę). W tym celu należy:

1. Zbudować :MOVE,
  2. Wgrać na micro:bit odpowiedni program,
  3. Sparować micro:bit z telefonem (jak każde inne urządzenie Bluetooth),
  4. Na telefon załadować aplikację Kitronik Move…

…i do wieczora pełnić honory najlepszego rodzica/wujka/cioci/dziadka/babci:)

Budowa

Potrzebny: mały śrubokręt krzyżakowy, komputer z dostępem do internetu i portem USB, kabelek microUSB (np. ten z zestawu micro:bit).

Szczegóły budowy opisałem w tekście :MOVE – ROBOT STEROWANY PRZEZ MICRO:BIT (BUDOWA). Koniecznie pamiętajcie o trymowaniu serw. Inaczej robocik zamiast stać spokojnie – będzie się wiercił. Ważne jest, żeby trymować z samym servo:lite. Trymowanie z np. sterownikiem serw, może nie mieć sensu. Każdy układ sterujący serwami zachowuje się odrobinę inaczej – w rezultacie, po przełączeniu na servo:lite – :MOVE będzie pełzał.

Wgrywanie oprogramowania

Potrzebny: komputer z dostępem do internetu i portem USB, kabelek microUSB (np. ten z zestawu micro:bit).

Kitronik (autor zestawu) dostarcza oprogramowanie sterujące dla :MOVE (a właściwie do sterującego nim micro:bit). Jest ono proste, nie ma specjalnych opcji poza jazdą na wprost, do tyłu oraz skręcaniem w lewo czy prawo. Na pierwszy strzał wystarczy w zupełności.

Proces ładowania oprogramowania nie różni się od wgrywania programiku do trymowania czy każdego innego na miceo:bit. Stąd:

• Pobierz plik microbit-mini-move-Bluetooth.zip ze strony Kitronik,
  • Rozpakuj go do jakiegoś folderu, w ten sposób uzyskasz plik o microbit-mini-move-Bluetooth.hex,
  • Podłącz micro:bit do portu USB; micro:bit pojawi się w systemie jako kolejny napęd – podobnie jak np. pendrive,
  • Przekopiuj plik microbit-mini-move-Bluetooth.hex na micro:bit (uwaga: kopiuj plik z rozszerzeniem hex, nie zip),
  • Odczekaj chwilę, aż kopiowanie się zakończy, micro:bit się odłączy – a po chwili włączy z powrotem jako kolejny napęd,

Parowanie

Potrzebny: telefon z Android (iOS); zgodny z Bluetooth

Parowanie to proces, gdzie dwa urządzenia Bluetooth zaczynają sobie „ufać”. Dla micro:bit, proces ten nie różni się w żaden sposób od procedury, którą wykonujecie np. parując słuchawki bezprzewodowe.

Najpierw wprowadźcie micro:bit w tryb parowania:

• Wyłączcie micro:bit przełącznikiem  on-off (pozycja off, znajduje się na servo:lite),
  • Wciśnijcie klawisze A i B,
  • Trzymając klawisze A i B włączcie robota.

Po chwili na ekranie LED micro:bit pojawi się napis „PAIRING MODE”. Możecie już puścić klawisze A i B.

Następnie na LED wyświetli się taki dziwny wykres (u Was może być trochę inny):

Teraz na telefonie z Android otwórzcie wyszukiwanie urządzeń bluetooth. Na liście powinien pojawić się micro:bit:

Kliknijcie element z micro:bit – w ten sposób sparujecie telefon z robotem. Jeżeli operacja się powiedzie – na :MOVE pojawi się „ptaszek”:

Proces parowania trzeba powtarzać każdorazowo po wgraniu nowego programu przez USB. Dlatego: 1. Najpierw wgrywacie program, 2. Usuwacie stare parowanie, 3. Parujecie ponownie – zawsze:)

Aplikacja sterująca na telefonie

Potrzebny: telefon z Android (iOS), Bluetooth  i kontem na Google Play, sparowany z micro:bit

Uruchom robota przełącznikiem u góry sterownika servo:lite.

Na telefonie:

• Pobierz aplikację Kitronik Move, uruchom ją:
  • W aplikacji użyj opcji Menu-Connect to a micro:bit
  • Kliknij „Find Paired BBC Micro:Bits”. Program będzie teraz wyszukiwał micro:bity, z którymi sparowano ten telefon. Twój robot powinien się pojawić na liście. Kliknij go, i poczekaj aż program połączy się.

micro:bit podłączony przez BT „uśmiechnie” się:

Utrata połączenia go „zasmuci”:
  • Teraz z menu wybierz Game Pad. Robot :MOVE powinien reagować na klawisze.

Jeździ?

Kilka uwag do zabawy

• Miej pod ręką dodatkowy komplet baterii AAA,
  • Na „kudłatym” dywanie :MOVE sobie nie poradzi – wybierz kafelki lub płaską wykładzinę,
  • Bluetooth bywa kapryśny – czasami trzeba usunąć :MOVE z listy sparowanych urządzeń, dodać jeszcze raz – operację powtórzyć – aż się uda.