micro:bit – Kitronik Inventor’s Kit – zestaw do eksperymentów (warto?)

Kitronik Inventor’s Kit to zestaw dodatkowych elementów, które pozwolą na zapoznanie się z podstawowymi funkcjami micro:bit. Pudełko zawiera podstawkę, płytkę stykową, adapter, garść elementów elektronicznych oraz instrukcję. Nie zawiera samego micro:bit. micro:bit musicie kupić osobno. Zestaw kosztuje około 130 złotych. Czy warto?

Na pudełku napisano, że składa się z ponad 50 elementów. Nie liczyłem, ale znajdziecie tam:

 • Podstawkę:
 • Płytkę stykową z kabelkami połączeniowymi i adapterem do micro:bit:
 • Elementy elektroniczne – diody, buzzer, silniczek, potencjometr, tranzystor – trochę rezystorów:
 • Książeczkę:

Podstawkę, płytkę stykową i adapter składamy razem:

Pod złącze można włożyć pudełko zasilające z bateriami AAA.

Pudełko na baterie możecie przymocować za pomocą załączonej w zestawie taśmy dwustronnej. Ale uwaga: zagłębienie jest trochę źle umieszczone. Jeżeli umieścicie pudełko dokładnie na środku zagłębienia, pudełko wejdzie pod złącze unosząc je odrobinę. Przyklejcie pudełko w zagłębieniu, ale przesunięte w kierunku krawędzi płytki.

Całość z micro:bit wygląda tak:

No dobrze, weźmy na tapetę przykładowy eksperyment

Doświadczenie 7: Wind Power

Strona 40, otwieram podręcznik…

Instrukcja dołączona do zestawu jest w języku angielskim.

Instrukcja jest naprawdę dobrze napisana. Zawiera obszerny wstęp, który przyda się początkującym. Krótko, ale praktycznie opisuje micro:bit oraz podstawy programowania z użyciem bloczków JavaScript. Każde ćwiczenie opisano krok-po-kroku i w szczegółach. Znajdziecie tam listę użytych części, kod w formie bloczków (lub JavaScript), schemat połączenia na płytce stykowej, schemat układu – ale i dokładny opis co się dzieje i dlaczego.

To konkretne ćwiczenie wykorzystuje silniczek. Dmuchając w osadzony na nim wiatraczek, wykorzystujemy silniczek jako generator prądu. Dzielnik z rezystorów ogranicza napięcie mierzone przez pin micro:bit. Wartość odpowiadająca temu napięciu  zwracana przez konwerter analog-cyfra,  wyświetla się po wciśnięciu klawisza ‚A’.

Układ łatwo zbudować – to dosłownie kilka elementów (wszystkie znajdują się w pudełku). Ale: do zaciśnięcia przewodów z silniczka w bloczku, potrzebny jest śrubokręt. Nie ma go w zestawie. A szkoda.

Kod znajdziecie w instrukcji, albo na stronie Kitronik.

No to dmuchałem:)

Po kilku mocniejszych „chuchach”… micro:bit pokazał 1023. Oznacza to, że wartość napięcia z silnika dobiła do napięcia referencyjnego – 3v z baterii. Zamiast micro:bit podłączyłem miernik:

„Wydmuchałem” około 3.83v!

I tu powstaje pytanie: czy to jest bezpieczne? Generalnie instrukcja na micro:bit developer community mówi, że maksymalne napięcie na pinie to zasilanie+0.3v. Tutaj micro:bit zasilany jest z dwóch baterii AAA. Wydaje się, że maksymalne napięcie na pinie nie powinno przekroczyć 3.3v (przy świeżych bateriach). Niektóre źródła wspominają wręcz, że napięcie na pinie wyższe niż napięcie zasilania – może doprowadzić do uszkodzenia micro:bit. Wydaje się więc, że to nienajlepsze doświadczenie.

No i wiecie, jakie są dzieciaki… Tylko powiedzcie: nie dmuchaj za silno:)

Problem leży w zastosowanych rezystorach, a raczej ich proporcjach. Oba rezystory z dzielnika są takie same (2k2), więc dzielą napięcie na połowę.  Sama instrukcja mówi, że silniczek może wygenerować nawet 8v. Wydaje się więc, że ich proporcja powinna być inna, a niechby nawet 10kΩ i 2.2kΩ. Powstanie wtedy dzielnik mniej-więcej przez 5:
{V_o} = {{V_{dd}}\cdot{ {2k2} \over {2k2 + 10k} }}={{V_{dd}}\cdot 0.18}={1.44v}

Z 8 woltów zostanie 1.44,v czyli:
{x}={{1.44v \cdot 1023}\over 3}=491

Tyle powinno pojawić się na wyjściu funkcji analogReadPin(). Co więcej – w zestawie znajdują się rezystory 2k2, ale i 10kΩ. Być może taka właśnie konfiguracja powinna być użyta.

Cena

Zestaw nie jest tani, kosztuje około 130 złotych. Jeżeli miałbym policzyć elementy, całość kosztowałaby w granicach 65 złotych – bez podstawki, którą można przecież wyciąć na przykład z kawałka sklejki. Sam Kitronik sprzedaje podstawkę, adapter i płytkę z przewodami za 65 złotych.  Oprócz elementów zestaw zawiera dodatkowo książeczkę i kartonowe pudełko. Wszystkie ćwiczenia znajdziecie w formie elektronicznej na stronie  Kitronika.  Czy drukowana instrukcja usprawiedliwia taką cenę?

Zestaw przeznaczony jest dla początkujących – i pod tym kątem należy go oceniać. Oczywiście, że elementy można kupić osobno i wyjdzie to taniej – ale początkujący adept elektroniki… może się w tym pogubić. Tu, w pudełku jest wszystko – wystarczy podążać za instrukcją. Opisane prostym językiem, bez udziwnień czy skomplikowanych wywodów – i docinek w stylu „poszukaj w google”. Kompletne i zarazem proste. I to właśnie za to płacimy dodatkowe pieniądze.

Podsumowanie

Zalety:

 • Ładnie zapakowane, wysokiej jakości elementy,
 • Jasna i kompletna instrukcja, pokazuje nie tylko jak zbudować układ – ale i jak działa i dlaczego tak działa,
 • Ćwiczenia nie są zbyt długie, nie zniechęcą,

Wady:

 • Wersja angielska. Dla wielu może to być przeszkoda,
 • Podstawka, w części dla zasobnika baterii, jest źle wytłoczona. Nie wklejajcie do niej pudełka na baterie, bo jego część wejdzie pod złącze na adapterze. Przeuńcie pudełko ku krawędzi.
 • Dodałbym śrubokręt. Będziecie go potrzebować do zaciśnięcia bloczka oraz przykręcenia adaptera. Niewiele kosztuje, a zestaw byłby całkiem kompletny.
 • Wydaje mi się, że przydałoby się kilka więcej ćwiczeń (jak za tą cenę)

Ogólnie? Myślę, że to ciekawy zestaw na początek.  Pamiętajcie, że nie zawiera micro:bit.

Sprzęt do testów dostarczyło Nettigo.

Źródła

3 thoughts on “micro:bit – Kitronik Inventor’s Kit – zestaw do eksperymentów (warto?)”

 1. Kitronik w UK sprzedaje zestawy z innym koszykiem na baterie. Ten ich pasuje, ten od zestawu GO niestety nie. Co do doboru rezystorów to trzeba im zwrócić na to uwagę.

Dodaj komentarz

Proszę dodaj swój komentarz. Pamiętaj, żeby nie podawać żadnych danych osobowych.