Niewielka przetwornica regulowana na LM317

Lubię kity do lutowania. Dzisiaj na warsztat trafiła niewielka przetwornica zbudowana na układzie LM317. W założeniu jest ona:

 • stabilizowana, to znaczy utrzymuje zadane napięcie przy zmieniającym się obciążeniu na wyjściu,
 • regulowana: napięcie wyjściowe można regulować.

Komplet składa się z płytki PCB, stabilizatora LM317 z radiatorem – oraz kilku dodatkowych elementów elektronicznych i montażowych. Po zmontowaniu układ zasila się z napięcia AC lub DC. Przełącznik włącza wyjście. Poziom napięcia na wyjściu reguluje się za pomocą potencjometru.

Dane producenta:

Input DC volt:5V-35V Jeżeli zasilacie przetwornicę napięciem stałym, napięcie wejściowe powinno zawierać się w granicach 5-35V.
Input AC volt:6V-25V  Jeżeli zasilacie przetwornicę napięciem przemiennym, napięcie wejściowe powinno zawierać się w granicach 6-25V. UWAGA: nie wolno tej przetwornicy podłączyć do gniazdka – tam jest 220V!
output DC volt:1.25V-30V  Napięcie wyjściowe; maksymalne napięcie wyjściowe będzie zależeć od napięcia wejściowego i będzie od niego niższe o 3V.
output circuit:1A(max)  Maksymalne natężenie prądu na wyjściu – 1A (uwaga ma temperaturę!!! – czytajcie poniżej)
minimun dropout voltage of input and output:3V  Spadek napięcia na potrzeby „działania” urządzenia; stąd np. dla napięcia wejściowe 12v uzyskacie maksymalne napięcie wyjściowe 9v.

Konstrukcja

Zasilacz dostarczany jest w formie elementów do lutowania. Nie ma tego wiele – i lutowanie nie powinno nastręczyć Wam żadnych problemów.

Zacznijcie od najniższych elementów – tu diody z mostku prostowniczego (dla napięcia AC – przemiennego):

Kolejnie można wlutować kondensatory ceramiczne – obydwa mają wartość 100 nF (oznaczenie 104):

W komplecie znajdziecie 2 rezystory – 220Ω i 5k1Ω; dodatkową diodę musiałem wlutować „na sztorc”:

Tranzystor:

LED ma pokazywać, czy wyjście działa:

Kondensatory elektrolityczne:

A tutaj bezpiecznik:

Stabilizator LM317 najlepiej montować z radiatorem – dzięki temu wlutujecie go na dobrej wysokości:

Wyłącznik odcinający napięcie wyjściowego oraz terminal wyjściowy:

Oryginalny zestaw ma mieć wlutowany potencjometr. Ja wlutowałem terminal tak, żeby potencjometr można był np. umieścić na panelu:

Terminal wejściowy:

I zdjęcia:

Problemy…

Już przy pierwszym uruchomieniu okazało się…

…że na terminalu wyjściowym czerwony zacisk to „-” a czarny – to „+”… trzeba o tym pamiętać.

Jednak gdy wyłączymy przełącznik odcinając wyjście…

…wygląda na to, że rozładowuje się duży kondensator… cóż… A tak w ogóle, zwróćcie uwagę, że czerwony wyłącznik odcina jedynie wyjście układu. Podłączony do zasilania – cały czas pracuje, choć oczywiście właściwy prąd jest pobierany po podłączeniu obciążenia.

A propos obciążenia:

Przy takich parametrach:

 • zasilanie: 12v,
 • napięcie wyjściowe: 5v,
 • obciążenie: 500mA…

Już po kilku kilkudziesięciu sekundach radiator miał ponad 50°C. To pokazuje, że w praktycznych aplikacjach – wentylator jest konieczny.

I jeszcze uwaga na temat potencjometru: jest on tak dobrany, żeby działał dla pełnego zakresu napięć wejściowych (5-35v). W rezultacie dla napięcia wejściowego 12v, maksymalne napięcie na wyjściu pokaże się już na 1/4 obrotu potencjometru:

Dla 20v – będzie to już mniej więcej połowa obrotu. Jeżeli więc znacie napięcie wejściowe – można dostosować potencjometr tak, żeby korzystać z jego pełnego obrotu.

Podsumowanie

 • Grzeje się okrutnie – nawet przy poborze 500mA/5V radiator załączony w komplecie nie wystarczy,
 • Odwrócone bieguny na wyjściu – czerwony to „-„,
 • Nawet przy układzie wyłączonym przełącznikiem – na wyjściu znajduje się napięcie z kondensatora,
 • Wyłącznik odcina jedynie wyjście – po włączeniu zasilania układ cały czas pracuje
 • Brak woltomierza sprawia, że właściwie nie wiadomo jakie napięcie wyjściowe ustawiacie,
 • Dostarczony potencjometr działa zależnie od napięcia na wejściu – im jest wyższe, tym większy zakres obrotu przynoszący efekt na wyjściu,
 • Dioda właściwie nic nie mówi – gaśnie przy zbyt niskim napięciu wyjściowym (poniżej 2.2v – napięcie przewodzenia diody.

4 thoughts on “Niewielka przetwornica regulowana na LM317”

 1. Układ to nie przetwornica tylko liniowy zasilacz stabilizowany z regulowanym napięciem wyjściowym (regulowany regulator napięcia + mostek Gretza na diodach) !!! Skoro artykuł ma uczyć to przydałoby się używanie poprawnego nazewnictwa.
  Co do temperatury radiatora przy tym prądzie i zasilaniu 12V na „kostce” LM317 wydziela się ok. 3,5W mocy -> nawet przy słabym montażu radiatora temperatura złącza będzie ok. 7-10°C większa. Sugerowana max. temperatura złącza to 125°C, a maksymalna 150°C. Nie jest więc aż tak źle, choć z kostki można wyciągnąć blisko katalogowego 1.5A.
  Informacja o napięciu wyjściowym na radiatorze/obudowie „kostki” LM również by się przydała dla niewtajemniczonych (anodowane radiatory nie przewodzą prądu, ale wystarczy uszkodzenie delikatnej powłoki …)
  No i gdzie schemat układu?

  1. Witam,
   skoro przetwarza jedno napięcie na drugie – to chyba można nazwać przetwornicą:) Zgadzam się, że jest to pewne uproszczenie. Schematu nie mam, ponieważ to był zestaw, dość częsty na popularnym zagranicznym portalu.
   Pozdrawiam,
   Arek

   1. Skoro domena uczymy.edu.pl to nazewnictwo powinno być odpowiednie. Upraszczanie, a błędne nazewnictwo układów to dwie różne sprawy, ale już się „czepiał” nie będę.
    Pozdrawiam,
    Sławek

    1. Witaj,
     Takie komentarze są dla mnie bardzo ważne – proszę, ‚czepiaj’ się – najwięcej uczymy się od innych:)
     Pozdrawiam,
     Arek

Dodaj komentarz

Proszę dodaj swój komentarz. Pamiętaj, żeby nie podawać żadnych danych osobowych.