Domowy NAS: uzupełnianie firmware

Oprogramowanie trzeba uzupełniać. Nowsze wersje posiadają nie tylko nowe funkcje ale przede wszystkim poprawki błędów i łatki bezpieczeństwa. Używając najnowszych wersji oprogramowania – zwłaszcza tego otwartego – znacznie łatwiej jest o wsparcie. Ale do regularnego uzupełniania systemu nikogo z Was pewnie nie muszę specjalnie przekonywać.

W przypadku serwerów, proces ten wiąże się z dodatkową „nutką” emocji. Dla serwera NAS – trzymającego ciężkie gigagabajty Waszych danych – ryzyko jest jeszcze większe. Ale mus to mus. Dzisiaj po raz pierwszy uzupełniałem oprogramowanie mojego NAS’a (opartego na Nas4Free). Poszło gładko, bez najmniejszych problemów.

Zanim zaczniecie…

…Nas4Free zaleca wykonanie kopii konfiguracji przed uzupełnianiem systemu. Z menu „System” interfejsu webowego wybierzcie „Backup/Restore”:

Na otwartej stronie:

  • możecie zakodować konfigurację – ja tego nie robię (odznaczam element „Enable encryption”),
  • kliknijcie „Download Configuration” – przeglądarka pobierze plik konfiguracyjny. Zapiszcie go w bezpiecznym miejscu.

Uzupełnianie systemu

Przerwanie procesu uzupełniania oprogramowania serwera może mieć ciężkie do przewidzenia konsekwencje. W tym czasie nie resetujcie serwera. Pewnie lepiej nie robić tego w momencie, gdy istnieje ryzyko przerwy w dostawie prądu. Proces ten trochę trwa, więc i UPS może nie pomóc.

Przejdźcie na stronę nas4free.org, do działu „Download”. Znajdźcie najnowszą wersję Nas4Free z „embedded” w nazwie, np: „NAS4Free-x64-embedded-11.1.0.4.4528.img.xz”, :

Pobierzcie plik na swój komputer (około 180MB). Nie rozpakowujcie go. Teraz wróćcie do interfejsu Nas4Free i wybierzcie: „System/Firmware Update”:

Pojawi się okienko z wersją – u mnie: 11.0.0.4.Kliknijcie „Enable Firmware Upgrade”.

W kolejnym okienku kliknijcie: „Choose file” i wybierzcie wcześniej pobrany plik:

Teraz wystarczy kliknąć „Upgrade Firmware” i pozwolić systemowi zrobić swoje.

Serwer zrestartuje się automatycznie.

Przed i po:

Uff… udało się:)

Dodaj komentarz

Proszę dodaj swój komentarz. Pamiętaj, żeby nie podawać żadnych danych osobowych.