Terminal HP t5730 – zdalny dostęp przez ssh i vnc

Mój terminal spokojnie leży sobie na półce. Podpięty do lokalnej sieci stał się osiągalny z każdego domowego komputera… Ale, co właściwie mogę „na nim” zrobić… skoro nie mam podłączonego monitora?! Ano dzięki temu jak zbudowany jest linux i system X-Window (bez „s”) – właściwie wszystko. Mogę przekierować wyświetlanie aplikacji z terminala – na własnego laptopa.

Zobaczcie jak się to ustawia!

SSH

Zacznijmy skromniej: od połączenia ssh. Takie połączenie umożliwia dostanie się z jednego komputera na drugi – i wykonywanie nie nim poleceń z terminala tekstowego.

Przez następne paragrafy:

• terminal: urządzenie hp thin client, podłaczone do sieci i zasilone, wyposażone w lubuntu (zob. Terminal HP: uruchomienie…)
  • komputer: dowolny komputer podłączony do tej samej sieci co terminal, pod kontrolą systemu linux.

Terminal hp

Tutaj wystarczy zainstalować server ssh:

I tyle. SSH będzie uruchamiane automatycznie przy każdym starcie terminala.

Komputer

Po stronie komputera będziecie potrzebowali klienta ssh. Standardowo jest on częścią większości linuxów. Możecie również zainstalować putty – dostępne tak na linux, jak i Windows.

Z linii komend:

gdzie:

• „ssh” – wywołanie programu klienta ssh,
  • „arek” nazwa użytkownika, na którego logujecie się na zdalnej maszynie (terminalu) – taki użytkownik musi już istnieć,
  • „192.168.1.14”: adres IP zdalnej maszyny (tutaj: terminala hp)

Zostaniecie zapytani o hasło użytkownika – i już po chwili będziecie mogli wydawać polecenia terminalowi.

VNC

VNC umożliwia znacznie więcej: możecie na swoim komputerze otworzyć okno, w którym pojawi się „ekran” terminala (zdalnego komputera).

Dla przykładu: okno na moim komputerze, do którego przekierowano ekran z terminala – z uruchamiającym się Arduino IDE.

Terminal

Na terminalu  najpierw zainstalowałem vncserver.

teraz uruchomiłem:

I wpisałem hasło, które pozwoliło na dostanie się do zdalnego pulpitu.

Zgodnie z przykładem zmieniłem zawartość pliku ~/.vnc/xstartup na:

Plik powinien być wykonywalny:

Serwer vnc był już w zasadzie gotowy, możecie go uruchomić poleceniem:

Cyferka „:1” oznacza port, na którym serwer będzie dostępny. „:1” to port „5901”, gdyby było „:2” – oznaczałoby port „5902”.

Komputer

Po stronie komputera pozostaje zainstalować klienta i uruchomić go:

Po podaniu hasła (tego samego co dla vncpasswd), powinno otworzyć nowe okno wzięte „żywcem” z terminala.

Na stałe

Warto dodać tightvncserver do konfiguracji terminala (zdalnej maszyny) tak, żeby automatycznie uruchamiał się przy każdym włączeniu. Rozwiązanie znalazłem w tym wątku: how do I start vnc server at boot. Po kolei:

1. W katalogu /etc/init.d stwórzcie skrypt „vncserver” – zwartość poniżej,
  2. Upewnijcie się, że można go wykonać:
  3. Uzupełnijcie reguły startowe:

Zawartość skryptu „vncserver” – odrobinę zmieniona przeze mnie:

Na Wasz potrzeby:

• ustawcie nazwę użytkownika „USER”,
  • ustawcie „GEOMETRY” – jaką rozdzielczość chcecie uzyskać,
  • DISPLAY – jeżeli „1” – łączycie się na port 5901.

Mały dodatek…

Klienta vnc wywoływałem:

Wtedy terminal pytał o hasło. Można inaczej, po stronie komputera:

Podajcie to samo hasło, co dla serwera. Programik wygeneruje plik „/home/arek/.vnc/passwd”, który będzie zawierał Wasze hasło. Wtedy klienta VNC możecie uruchomić:

…albo stworzyć elegancki skrót na pulpicie.

Uwagi

Przy łączeniu się przez serwer vnc, możecie mieć problem np. programem gparted. Próba wywołania go skończy się błędem:

Przed użyciem su, wywołajcie:

… wtedy gparted powinien już uruchomić się bez problemu.

2 thoughts on “Terminal HP t5730 – zdalny dostęp przez ssh i vnc”

1. Pytanie, po co ? Skoro masz komputer swój, po co z niego się łączyć do terminala i na nim pracować? Co ci to da?

1. Witaj,
      w domu mam już całą sieć takich terminali. Dzięki ssh i vnc mogę je sobie zdalnie konfigurować – bez konieczności przełączania monitora.
      Pozdrawiam,