GameBoy Advance SP: wymiana obudowy

Kolejną konsolą, która dołączyła do mojej kolekcji, była GameBoy Advance SP. Konsola była w całkiem niezłym stanie – choć obudowa nosiła wiele śladów zużycia. Odrapania, otarcia aż do białego plastiku – żadna tragedia, ale mało estetyczne. Skoro jednak wymiana obudowy w GBA poszła tak łatwo – podejrzewałem, że tutaj również nie powinna być problemem.

I nie pomyliłem się – z kilkoma wyjątkami, była to naprawdę prosta robota. Ale po kolei.

Konsoli należało się odświeżenie. Nie wyglądała aż tak źle – ale postanowiłem nie zwlekać i dać jej drugą szansę.

Zestaw

W zestaw do wymiany obudowy zaopatrzyłem się na popularnym portalu aukcyjnym. Kosztował około 35 złotych. W jego skład wchodziły wszystkie potrzebne elementy obudowy, naklejki, zaślepki i odpowiednia ilość wkrętów. Nie zabrakło nowej szybki ochronnej (z której ostatecznie nie skorzystałem).

Rozbiórka

Obudowa trzyma się na 6 wkrętach: 4-rech na rogach obudowy, jednym pod slotem kartridża i jednym pod baterią. Klapkę baterii odkręcicie zwykłym krzyżakiem. Pozostałe wkręty wymagają tri-winga.Zdejmijcie obudowę. Pod nią znajduje się płyta główna konsoli. Przykręcono ją na kolejne 3 wkręty:

Po ich odkręceniu ostrożnie podnieście płytę główną. Z jej drugiej strony znajduje się gniazdo taśmy wyświetlacza.

Delikatnie wysuńcie dwa szare trzpienie – uwolni to taśmę z gniazda:

Z górnej części wysuńcie taśmę wyświetlacza:

Wkręt znajdujący się pod taśmą, trzyma łącznik między zawiasami obudowy – również jego musicie wykręcić.

Wyciągnijcie głośnik – nie jest wklejony:

Czas na uwolnienie wyświetlacza: wydłubcie gumki z otworów i wykręćcie kolejne 5 wkrętów:

Zawiasy

…z nimi namęczyłem się najbardziej. Są to elementy, które trzeba przełożyć ze starej obudowy do nowej. Zabawa polega na odgięciu plastykowych haczyków i wypchnięciu zawiasów na zewnątrz.

Niestety wymaga to trochę cierpliwości i siły. Haczyki podgiąłem za pomocą pęsety. Zawiasy wypchnąłem za pomocą śrubokręta.

Przednią część zawiasu można wysunąć na bok i zastąpić nowym elementem pasującym kolorem do obudowy.

Teraz można wsunąć nowe zawiasy do obudowy:

Wymiana szybki wyświetlacza…

W moim egzemplarzu szybka wyświetlacza była całkiem porządnie przyklejona do ramki wyświetlacza. Na tyle mocno, że nie udało mi się jej łatwo podważyć.

Mój wyświetlacz (czy raczej pokrywająca go szybka) był w bardzo dobrym stanie, więc zostawiłem go tak jak był.

Reszta obudowy…

Czas na włożenie wyświetlacza:

Teraz przykręciłem brakujący element obudowy – wkręt od taśmą wyświetlacza:

Uzupełniłem przyciski – pamiętajcie, żeby A i B nie były odwrócone:

Trochę zabawy zajęło mi ponowne włożenie taśmy LCD w gniazdo na płycie.

Potem przykręciłem płytę do obudowy:

Pamiętajcie o:

  • włożeniu włącznika – plastykowy element z wybrzuszeniem (w stronę dolnej pokrywki),
  • włożeniu nakrętki, w którą wchodzi śrubka klapki baterii:
    Pozostała kosmetyka: naklejki na klapce i tyle, gumowe zaślepki wokół ekranu:

I jeszcze jedno: za dodatkowe 20 złotych kupiłem przezroczystą obudowę ochronną. Składa się z 2 części – górnej i dolnej. Nakłada się je bez większej walki:

Skończone:

Podsumowanie

Wymiana nie była specjalnie skomplikowana. Najtrudniejszym jej etapem okazał się demontaż zawiasów. Tu trzeba użyć siły uważając jednak, żeby nie połamać zaczepów.

Nie wymieniłem też szybki chroniącej ekran. Wydawała się porządnie przyklejona do obudowy ekranu. Kilka prób podważenia jej nie dało żadnych rezultatów. Na szczęście w moim egzemplarzu szybka ta była w idealnym stanie. Wystarczyło przeczyścić ją płynem do mycia okien i po sprawie.

Reszta nie sprawiła żadnych problemów. Zamienna obudowa, którą kupiłem, pasuje idealnie. Przy montażu nie wymagała żadnych poprawek, usuwania nadlewek etc. Komplet zawierał wszystko, co potrzebne – łącznie z wkrętami i zaślepkami. Komplet nie zawierał zawiasów – trzeba je przełożyć ze starej obudowy.

Faktem jest, że plastik ustępuje jakością oryginałowi. Jest cieńszy, nie tak „pewny” w dotyku. Różnica jest wyczuwalna, ale nie aż tak bardzo, żeby zniechęcała do grania. Mimo wszystko polecam.

4 komentarze do “GameBoy Advance SP: wymiana obudowy”

  1. Powitać, informacja dla potomnych. Ze względu na to że sam przełożyłem już masę obudów z GBA SP, to i nauczyłem się z łatwością wyciągać zawiasy 😉 I tutaj miła niespodzianka, nie trzeba nic wyginać, po 1 przykładamy śrubokręt w środek zawiasa, w metalową część na samym środku, otwieramy górę tak jakbyśmy otwierali konsolę i przy charakterystycznym dla gameboya SP kliknięciu przy otwarciu obudowy popychamy zawias, powinien wskoczyć do środka, ale to nie koniec. Później jak nasz zawias jest już w środku a z zewnętrznej strony konsoli widać już plastik od zawiasu należy znów zamknąć konsolę i wtedy zawias swobodnie wyskoczy. Sam z pierwszym zawiasem przeżyłem katorgę bo myślałem że to jest włożone tam na wcisk i że będzie ciężko to wyjąć, i faktycznie 2h męczyłem to aż doszedłem wkońcu do tego jak to jest skonstruowane 🙂 Pierwsze uwalniamy jeden zatrzask przy otwartej a później drugi przy zamkniętej. Analogicznie drugi zawias 🙂
    Pozdrawiam

  2. Dodatkowo co do szybki ekranu, w tych zamiennikach szybka jest ciut ciemniejsza jakby podpalana, w sensie jej kolor. Dlatego jak oryginał nie jest w złym stanie to nie warto jej zmieniać bo drastycznie widać różnice w barwach oraz w podświetleniu. A co do podważania szybki to wystarczy ją wygiąć delikatnie trzymając paznokciem czarnego plastiku ekranu a drugą ręką po prostu ciągnąć, szybka ładnie się odkleja bez żadnych problemów 🙂

Dodaj komentarz