GameBoy Advance: wymiana obudowy

Nie taki diabeł straszny… Operacja wymiany szybki  w GameBoy Color okazała się wcale nie taka trudna. Teraz udało mi się okazyjnie kupić GameBoy’a Advance. Konsolka była dość zniszczona (i oczywiście bez klapki). Szybko dokupiłem nową obudowę i wziąłem się za jej wymianę.

Konsolka nosiła wiele „śladów użytkowania” – ale też i jej cena była bardzo atrakcyjna.

Zgodnie z zapewnieniami sprzedawcy działała poprawnie. Włączała się, uruchamiała gry. Wszystkie przyciski reagowały, działało wyjście słuchawkowe, dźwięk można było  regulować. Na wyświetlaczu żadnych ciemnych linii czy martwych pikseli. No igła (prawie:)).

Nową obudowę zakupiłem w internecie za niecałe 30PLN. Zestaw zawierał również klapkę pojemnika baterii, przyciski A/B i krzyżak, okienko dla diody zasilania, szybkę oraz zestaw wkrętów.

Do przekładki będziecie również potrzebowali specjalny śrubokręt „tri-wing” pasujący do śrubek, którymi skręcona jest konsolka.

Przyda się również mały krzyżak.

Demontaż

Użyjcie tri-winga, żeby odkręcić śrubki. W zatoce baterii znajduje się jeszcze jedna dodatkowa – ta wymaga krzyżaka. Po rozkręceniu zdejmijcie tylną pokrywę.

Cała elektronika konsolki osadzona jest na płycie czołowej.

Teraz odłączcie taśmę wyświetlacza od płyty głównej. W tym celu podważcie  dwa brązowe trzpienie – powinny wyjść z gniazda na kilka milimetrów.

Teraz delikatnie wysuńcie taśmę z gniazda.

Czas odkręcić śrubki płyty głównej – u mnie były dwie:

Wyciągnijcie boczne plastiki, przyciski i wyłącznik:

Teraz możecie już podnieść płytę główną i dostać się do wyświetlacza. Znajduje się pod gąbką:

Delikatnie odklejcie dolną część gąbki – jest przyklejona do obudowy. Możecie już wyjąć wyświetlacz. Pod nim znajduje się uszczelka. Delikatnie oddzielcie ją od starej obudowy:

Montaż

Ułożenie uszczelki w nowej obudowie zajmie Wam chwilę. Dowcip polega na tym, żeby nie wystawała poza obręb okienka wyświetlacza. Inaczej będzie ją widać spod szybki:

Teraz na uszczelkę nałożyłem wyświetlacz:

…przyciski i okienko dla diody zasilania:

Z powrotem zamontujcie płytę główną:

Nie zapomnijcie o dwóch wkrętach i podłączeniu taśmy od wyświetlacza:

Złóżcie i skręćcie obudowę:

Z przodu pozostanie przykleić szybkę:

I gotowe:

Podsumowanie

Wymiana obudowy nie przysporzyła mi żadnych problemów. Mimo, że obudowa kosztowała niewielkie pieniądze – bardzo dobrze pasowała. Nie było najmniejszych problemów z umieszczeniem w niej elementów i złożeniem jej obydwóch połówek ze sobą. Trochę siły trzeba użyć przy wkręcaniu śrubek – muszą „werżnąć” się w gniazda.

Obudowa miała tylko kilka nadlewek, które można było usunąć paznokciem.

Jedynym problemem, na jaki natrafiłem podczas wymiany, było umieszczenie uszczelki pod okienkiem wyświetlacza. Trochę trzeba ją naciągnąć, żeby nie wystawała.

Dodaj komentarz