Jeszcze jeden modułowy miernik napięcia? (2 przewody)

W poprzednim tekście na temat modułowych mierników napięcia (zobacz: Taki sobie miernik napięcia… z portem szeregowym?!) testowałem model 3-kablowy.

W wersji z 3-ma kablami, miernik nie pobiera prądu z układu, który mierzy. Co więcej – mierniki tego typu charakteryzują się znacznie niższym minimalnym mierzonym napięciem – praktycznie równym zero.

W sprzedaży znajdziecie również mierniki, które mają tylko 2 kabelki.

meas_2_wire_01

2 kabelki zamiast 3? Na pierwszy rzut oka może się to wydawać atrakcyjne. Problem z miernikami tego typu polega jednak na tym, że pobierają one prąd z mierzonego obwodu. Co więcej: pobierany prąd musi mieć odpowiednie napięcie. Napięcie to jest charakterystyczne dla każdego miernika. Poniżej pewnego poziomu, miernik po prostu nie zadziała.

meas_2_wire_02Dla analizowanego miernika minimalne napięcie to 4.1V. Poniżej tego napięcia miernik będzie „ciemny” i nic nie pokaże na wyświetlaczu. Dopiero powyżej 4.1V zacznie mierzyć napięcie. Innymi słowy: jeżeli w Waszym obwodzie płynie prąd o napięciu niższym niż 4.1V – ten konkretny miernik nie będzie przydatny.

meas_2_wire_03Po drugie, miernik pobiera prąd z obwodu, do którego jest wpięty – jak zmierzyłem, ten konkretny model pobierał od 4 do 25mA. Jest to dodatkowe obciążenie, na które nie zawsze można sobie pozwolić.

meas_2_wire_00

A jak jest z dokładnością?

Poniżej 10v, miernik wyświetla pomiary z dokładnością do 10mV („x.xx”), powyżej: już tylko 100mV (xx.x). Co ciekawe… miernik okazał się całkiem dokładny!

W zakresie od 4.5V do 10.5V, różnica między napięciem zasilania a wyświetlonym przez miernik nie była większa niż 1%.

meas_2_wire_04.JPGPowyżej 10.5V miernik pokazywał dokładnie to, co podawał mu zasilacz – oczywiście z jego 100mV dokładnością.

Pomimo niskiej ceny (8 PLN), miernik okazał się całkiem dokładny. Błąd wskazań nie przekroczył 1%. Oczywiście musicie zdawać sobie sprawę z mankamentów takich urządzeń. Przez miernik musi popłynąć prąd o napięciu co najmniej 4.1V. Miernik pobierze z mierzonego obwodu nawet 25mA. Jeżeli to nie jest dla Was przeszkodą – powinien dobrze spełnić swoje zadanie.

Zakupy

Ten miernik kupiłem od silong_pl.