Analizator logiczny: klon USBee AxPro

Trafił mi się analizator logiczny… A właściwie analizator logiczny z funkcją oscyloskopu i generatora częstotliwości! Urządzenie jest opisane jako „HT USBee AxPro”.small_axpro_IMG_20160215_183348

Od „zwykłych” analizatorów logicznych różni się tym, że oprócz 8 wejść cyfrowych (do mierzenia stanów logicznych w zakresie 0-5.3V) – posiada dodatkowe wejście analogowe. Daje to możliwość badania sygnału analogowego – czyli taka namiastka oscyloskopu. Patrząc na parametry urządzenia, zdecydowanie szału nie ma. Pasmo 3MHz, próbkowanie 16Msps (16 milionów próbek na sekundę) – to dużo poniżej możliwości nawet najtańszego DSO. Ale za oscyloskop trzeba dać co najmniej 1000PLN. Ten analizator kosztował około 170PLN. A może parametry tego urządzonka wystarczą do amatorskiej pracy?

Zanim podłączycie: słowo informacji (Windows)

Urządzenie wydaje się być bardzo podobne do jednego ze starszych produktów firmy CWAV. Nie jestem w stanie rozstrzygnąć, czy ten analizator powstał na licencji czy w innych okolicznościach (bo oryginalny produkt to-to nie jest na pewno – choćby ze względu na cenę).

Z tego co doczytałem na forach: EEPROM oryginalnego produktu nie był zabezpieczony przez zapisem. „Klonerzy” mogli więc skopiować firmware i użyć do swoich celów. Jak piszą internauci, oryginalne oprogramowanie pod Windows (od pewnej wersji), wykrywszy nielegalną „wersję” urządzenia, może skasować tą pamięć – i urządzenie przestanie być rozpoznawane przez hosta. Od pewnego czasu, za $20 od USBee można kupić wersję oprogramowania, która powinna współpracować ze wszystkimi klonami.

Co w komplecie?

Analizator dotarł do mnie zapakowany w elegancki woreczek antystatyczny:small_axpro_IMG_20160215_183218

W komplecie znajdowała się sonda (z dzielnikiem 10x):small_axpro_IMG_20160215_183006

…kilka standardowych kabelków połączeniowych, w tym: żeńsko-męskie i męsko-męskie:small_axpro_IMG_20160215_183411

…wraz z kompletem haczyków do nich:small_axpro_IMG_20160215_183528

…i kablem USB (drukarkowym) – do połączenia z komputerem:small_axpro_IMG_20160215_183612

Najważniejszą częścią paczki było oczywiście samo urządzenie i aplikator z wyjściem BNC na sondę:small_axpro_IMG_20160215_183348

Urządzenie jest znacznie większe od standardowego, 8-kanałowego analizatora Saleae:small_axpro_IMG_20160215_191027

Podłączenie [Linux]

Na szybko podłączyłem do portu USB komputera z linuksem MINT 17.3. lsusb od razu zobaczył urządzenie USB o VID:PID=08a9:0014:

Jak to z linuksem bywa, trzeba uzupełnić reguły udev (musicie to zrobić z prawami roota):

Plik /etc/udev/rules.d/48-usbee.rules powininen wyglądać następująco:

Teraz wystarczy przeładować reguły i ponownie podłączyć urządzenie:

Pozostaje uruchomić:

Aplikacja powinna od razu znaleźć Wasze urządzenie:pulseView_0

Sygnał cyfrowy

Analizator wyposażono w 8 wejść cyfrowych, DHC0..7. Można pod nie podpinać sygnały cyfrowe w zakresie 0..5.3v.

Na szybko podłączyłem analizator do generatora funkcyjnego:small_axpro_IMG_20160215_185414pulseview bez problemu wyświetlił zadany przebieg:pulseView_1

+5V

small_axpro_IMG_20160215_183823Jedno z wyprowadzeń analizatora oznaczono +5V. Po krótkim zastanawieniu, wydaje się to bardzo fajną funkcją. Pamiętacie, jak ostatnio narzekałem na pin P3 digisparka podnoszony przy starcie czipa? Można to łatwo pokazać za pomocą pulseview! Podłączcie 5V i masę  z analizatora do digisparka, kanały DCD0 i DCH1 do P3 i P0. Żeby lepiej zilustrować moment, w którym bootloader ładuje program, dodałem generowanie sygnału PWM w funkcji setup, np:

Zobaczcie jak to wygląda na poniższym filmiku:

Nigdzie nie znalazłem informacji, jaki maksymalny prąd można wyciągnąć z portu +5V. Digispark pobiera go raczej niewiele; jest szansa, że to przelotka z zasilania USB. Dla pewności, żeby nie uszkodzić urządzenia, nie podłączałbym do niego zbyt wiele.

Generator

Urządzenie potrafi generować przebiegi prostokątne – podobno w zakresie  0.5Hz – 1MHz (wyjście CLOCK). Niestety w tym momencie nie jest to obsługiwane przez sigrok/pulseview – nie miałem więc okazji przetestować.

Wejście analogowe

Urządzenie wyposażono w port analogowy. Poprzez sondę podłączoną do  BNC może czytać sygnały analogowe. Analizator zachowuje się wtedy trochę jak bardzo podstawowy, 1-kanałowy oscyloskop. Tak mówi specyfikacja urządzenia i tak pokazują liczne screenshoty z oprogramowania pod Windows.

Obecna wersja sigrok/pulseview potrafi jedynie dekodować i wyświetlać sygnały cyfrowe – funkcja analizatora logicznego. Wsparcie dla czytania sygnału analogowego jest… skończone w 95%… O generowaniu sygnału nie ma jeszcze nawet mowy.

Niestety pulseview w obecnej wersji nie obsługuje kanału analogowego!

Pozostaje oprogramowanie Windows’owe. Jak jednak wspominałem, trzeba ostrożnie go dobierać:)

Źródła

Jeden komentarz do “Analizator logiczny: klon USBee AxPro”

  1. Wracając jeszcze do polecanych tanich analizatorów natknąłem się na opinię, że warto zainteresować się praktycznie najtańszym (biorąc pod uwagę możliwości) analizatorem logicznym jakim jest Open Workbech Logic Sniffer: http://www.seeedstudio.com/depot/preorder-open-workbench-logic-sniffer-p-612.html. Sam niestety nie jestem jeszcze w jego posiadaniu ale chyba w końcu się zdecyduję na jego zakup i przetestowanie.

Dodaj komentarz