Ile prądu zużywa Raspberry Zero?

Źródła podają, że Raspberry Pi Zero pobiera średnio 160mA. Zastanawiałem się, jak to wygląda w praktyce. Oczywiście pobór prądu zależy od bardzo wielu czynników. W przypadku takich urządzeń jak Raspberry, jego pomiary są najczęściej mało powtarzalne (pobór prądu przy kolejnych startach może się różnić) i trudno o wyznaczenie obiektywnych wartości. Nie chodziło mi jednak o super-dokładne pomiary, raczej o wyznaczenie pewnego przedziału spodziewanych wartości. Oto on:

Pobór prądu przez raspberry Pi Zero
Pobór prądu przez raspberry Pi Zero

Wyniki okazały się całkiem ciekawe.

Więcej o Pi Zero? Znajdziesz poście: Raspberry Pi Zero: na gorąco.

Uwaga na moje uproszczenie: mówiąc tu o „poborze prądu”, mam na myśli natężenie prądu dostarczane przez zasilacz a pobieranego przez Raspberry. Nie jest to moc (P=U*I) ani zużycie energii (czyli moc w czasie).

Ile prądu pobiera  Zero?

Startująca Zero, bez podłączonego do HDMI telewizora i karty sieciowej na USB, pobiera średnio około 130mA (czyli ok. 0.64 W) – ale zdarzają się skoki nawet do 230mA. Po około minucie (pojawienie się zachęty do logowania) pobór prądu stabilizuje się na poziomie około 91mA, chociaż działanie systemu operacyjnego może to zmienić.

Podłączenie Raspberry do telewizora przez HDMI sprawia, że natężenie prądu wymagane przy starcie Raspberry jest trochę większe. Ostatecznie jednak ustala się praktycznie na takim samym poziomie jak bez HDMI – ok. 94mA.

Oczywiście karta WiFi wymaga więcej prądu. Różnica między pomiarami z HDMI, bez WiFi i z kartą włożoną do gniazda USB, wyniosła średnio około 50mA.

W porównaniu do tego samego SoC montowanego w B+, Zero zużywa nawet 3x mniej prądu niż model B+. Po 2 minutach, B+ uruchomiona z tą samą kartą, pobierała średnio ok. 270mA.

Metoda pomiarowa

Jak źródło zasilania użyłem zasilacza laboratoryjnego Korad 3005P. Zasilacz ustawiony był na 4.9V. Miernik to UNI-T ut71c. Wysyłał on dane do komputera podłączonego przez USB. Dane nagrywane przez sigrok.

Na potrzeby doświadczenia uciąłem wtyczkę microUSB. Masę podłączyłem bezpośrednio do zasilacza. Do zasilacza podłączyłem szeregowo miernik i przez niego – kabelek Vcc wtyczki microUSB.

Wartości natężenia odczytywałem przez 2 minuty od momentu włączenia zasilania.

Warto spojrzeć na

Dodaj komentarz