Miernik pojemności – kit Jabel J-092

IMG_0810Kolejny miernik pojemności do zbudowania: tym razem firmy Jabel, zestaw numer J-092.


Sprzęt do testów dostarczył electropark.pl
electropark_logo


Podstronę ze szczegółami budowy i uruchomienia tego miernika znajdziecie pod tym linkiem.

Zestaw zapakowano w plastykowy blister zamykany od dołu kartonikiem:
IMG_0810W środku znajdziecie instrukcję montażu, obudowę z naklejką na panel czołowy, dwie płytki PCB oraz garść elementów elektronicznych.

Obudowa składa się z 4 elementów: dwóch połówek, panelu przedniego i tylnego.

IMG_0824Panel przedni wykonano z półprzezroczystego czerwonego plastyku. Nakleję na niego ozdobny front:

IMG_0841W obudowie nie ma żadnych otworów – nawet na wkręt mocujący. Będę je musiał wywiercić sam: doprowadzające zasilanie oraz wyprowadzenia na końcówki do podłączania badanych kondensatorów. Do skręcenia obudowy służy pojedyncza śruba wkręcana w gniazdo na środku obudowy.

W zestawie znalazły się 2 płytki PCB: jedna do zbudowania układu sterującego, druga – do wyświetlacza. Już na pierwszy rzut oka widać, że miernik jest zbudowany inaczej niż AVT – chociaż ich zasada działania wydaje się podobna.

IMG_0846W duży otwór na płytce sterującej wchodzi gniazdo łączące połówki obudowy. Mała płytka służy jako podstawka pod segmenty LCD i diody zakresu miernika.

IMG_0845

Zestaw Jabel ma 3 elementowy wyświetlacz. W AVT były 4 elementy, ale ostatni z nich służył do wyświetlania jednostki. Tutaj rolę tą spełniają diody LED.

Ciekawy ma być sposób połączenia tych płytek… Zgodnie z instrukcją trzeba je ze sobą… zlutować…

Jeżeli chodzi o elementy elektroniczne – jest ich tu znacznie mniej niż w zestawie AVT (co oczywiście nie znaczy, że to gorzej).

IMG_0852IMG_0853 IMG_0848 IMG_0847Spośród bardziej zaawansowanych elementów znajdziemy ne555, rejestr przesuwny HC164 i zapakowany w elegancki kawałek folii aluminiowej AT89C2051 – wygląda na to, że często stosowany w miernikach tego typu:)

IMG_0849Jest też oczywiście instrukcja montażu i obsługi:

IMG_0854Chyba jeszcze skromniejsze ksero niż w przypadku AVT – ale całkiem przejrzyście napisana i konkretna. Cóż – marzą mi się kredowe rozkładówki z instrukcją krok po kroku… Wygląda jednak na to, że takie wyobrażenia pozostaną na razie w sferze fantazji.

Pierwsze wrażenia?

Zacznijmy od umiejscowienia płytki sterującej w obudowie: jeżeli scentruję jeden z otworów – drugi pasuje… tak sobie:

IMG_0858Z drugiej strony płytka zachodzi na gniazda montażowe:

Haczyk polega na zamontowaniu płytki wyświetlaczy:

IMG_0861Zdaje się, że trzeba będzie wyciąć gniazdo w spodniej połówce obudowy a płytkę wyświetlacza przylutować poniżej płytki sterującej – inaczej nie zmieści się w obudowie…

Zestaw nie zawiera zasilacza!

W przypadku kitu AVT, w miernik wbudowano zasilacz. Wystarczyło podłączyć go do gniazda sieciowego. W przypadku kitu Jabel potrzebny jest dodatkowy zasilacz 9-12V (nie ma go w zestawie). Płytka sterująca ma wyprowadzone zasilanie i masę na złącze ARK. Dodatkowo będę więc musiał dokupić gniazdo DC i wyłącznik.

Kolejną funkcją, której nie ma w tym modelu miernika, jest możliwość rozładowania kondensatora przed pomiarem. Myślę, że dodam ją sam – w końcu to tylko 2 śrubki i rezystor…

Dodaj komentarz