Generator astabilny na ne555

Jakiś czas temu wykopałem całkiem ciekawy schemat generatora na układzie ne555. Oryginalny post znajdziecie tutaj. Przerysowałem go do fritzing.org:
make_I_01_bb
Co wyróżnia ten projekt? Ciekawostką jest tutaj możliwość zmiany parametrów generowanego sygnału:

• Zmieniając ustawienie potencjometru można regulować stopień wypełnienia sygnału (stosunek stanu wysokiego do niskiego w danym okresie) – prawie od 0% do trochę mniej niż 100%,
  • Zmieniając wartość kondensatora C2 można regulować częstotliwość generowanego sygnału.

Na bazie tego projektu zrobiłem mała pomoc dydaktyczną:
Ale po kolei.

Potrzebne części

Do budowy układu będzie potrzebowali:

• Układ ne555 i podstawka do niego – DIP8,
  • Kondensator ceramiczny 10nF
  • Kondensatory ceramiczne – w zależności od częstotliwości, którą chcecie wygenerować (np. ok. 560nF dla 50Hz),
  • Rezystor 1k,
  • 2 x dioda 1N4148,
  • Potencjometr liniowy 50k + ew][. gałka,
  • Podstawka precyzyjna (do wpinania dodatkowych kondensatorów),
  • 2 x gniazda bananowe,
  • Gniazdo na wtyk dc, ja użyłem takie na bolec 2.1mm,
  • Płytka uniwersalna (ja użyłem taką),
  • Obudowa z-23 (ja użyłem takiej).

Budowa wymagała użycia wiertarki (wiertła fi1.5 i 8mm), klejarki, kropelki (lub innego kleju cyjanoakrylowego) i oczywiście lutownicy, lutu, kynaru i trochę grubszych kabelków na wyprowadzenia.

Budowa

Jak to zwykle w takich projektach bywa, wyzwaniem jest nie zlutowanie układu, ale umieszczenie go w jakiejś sensownej obudowie.

IMG_0337Zabawę zacząłem od przewiercenia otworu w płytce uniwersalnej tak, aby pasowała do pudełka.

Następnie wziąłem się za samo pudełko. Otwory pod potencjometr, wyjścia i zasilanie najpierw  nawierciłem niewielkim wiertłem (1.5mm) a później 8mm do drewna. Wierćcie powoli, to plastyk nie popęka.

IMG_0338IMG_0341Później zabrałem się za otworki pod podstawkę precyzyjną. Pomysł polega na tam, że wtykając w nią różne kondensatory (c2 na schemacie), będę mógł zmieniać częstotliwość generowanego sygnału. Kondensatory będą podłączone równolegle tak, żeby ich pojemności się dodawały.

IMG_0343IMG_0347Następnie wkleiłem na kropelkę podstawkę na kondensatory. Z drugiej strony do styków dolutowałem kabelek:

IMG_0351Zlutowanie płytki nie było żadnym problemem:

IMG_0353W kolejnym kroku dolutowałem przewody do gniazd bananowych, zasilania i potencjometru:

IMG_0355Pozostało wlutować przewody na płytkę i zamknąć w pudełku:

Testowanie

Pudełko przetestowałem dla różnych napięć zasilania, ustawień wypełnienia i kondensatorów. NE555 może być zasilany napięciem 5-15v. Poniżej wykorzystałem 2 akumulatory 14500 (LiIon, nominalnie 3,7v):
IMG_0362IMG_0361A później przyszedł czas na zabawę z oscyloskopem:
SDS00180SDS00179SDS00178

Przykładowe zastosowania

Nasze Pudełko ma wiele zastosowań. Można nim na przykład sterować linijką LED. Pudełko konfigurujemy z jednym kondensatorem c2=100nF (oznaczenie 104). Na płytce podłączamy:

• ’+' linijki LED do zasilacza do '+' zasilacza 12v,
  • '-' linijki do środkowego pinu tranzystora n-MOSET, np. IRLZ34n (dren, drain),
  • Wyjście czerwone z pudełka, przez rezystor 10k na lewy pin tranzystorze (od frontu, bramka, gate),
  • Prawy pin tranzystora (źródło, source) do masy,
  • Masy pudełka (czarne wyjście) i zasilacza 12v – połączone.

IMG_0363Dzięki takiemu podłączeniu, kręcąc potencjometrem, możecie zmieniać jasność paska. Zauważcie, że jeżeli włożycie za duży kondensator C2 (np. 500nF) – częstotliwość pudełka będzie zbyt mała i diody będą zauważalnie mrugać.

A tutaj filmik pokazujący jak to działa.