Modyfikacja serwa TowerPro SG90 na 360st (cz. 1)

Serwa to jedne z podstawowych urządzeń wykonawczych. Przy niewielkim wysiłku można je zmusić, żeby zamiast +/-90 stopni obracały się jak silniki DC. Cóż – tyle teoria na stronach internetowych:) Po przeglądnięciu wielu poradników postanowiłem spróbować sam. Wybór padł na TowerPro sg90 – na jego temat jest chyba najwięcej materiałów (szukajcie 'how-to-hack’). Głównie oparłem się na tym poradniku – chociaż jak się okazało, najtrudniejszy moment kwituje jednym zdaniem.
IMG_1191
Zanim zaczniecie:

Poniższe modyfikacje serwa spowodują utratę gwarancji; mogą też doprowadzić do różnych nieprzewidzianych efektów w sprzętach, do których takie serwo użyjecie. Wszystkie zmiany wykonujecie na własną odpowiedzialność a podane tu informacje mają jedynie charakter informacyjny

Co więcej: pierwsze z modyfikowanych przeze mnie serw skończyło w koszu! Dopiero drugie 'przeżyło’. Jeżeli chcecie postępować zgodnie z tym poradnikiem – kupcie sobie kilka więcej:) To nie jest takie proste jak na zdjęciach i filmach na YouTube.

Zanim zaczniecie, zgromadźcie:

 • Mały śrubokręt krzyżakowy;
 • Pęseta, zakrzywione szczypce;
 • 2 rezystory SMD 2.2k, serii SMD 0603 (kupcie ich 10x więcej, bo łatwo się gubią);
 • Lutownica, cyna i flux (topnik) do lutowania smd;
 • Coś do przytrzymania serwa na miejscu – 'trzecia ręka’ albo imadło z gumowymi wkładkami.

No to do roboty

 • Zacznijcie od odklejenia naklejek i wykręcenia 4 śrubek od spodu serwa:
  IMG_1195
 • Teraz rozłóżcie serwo na pokrywkę przekładni, korpus i dolną przykrywkę elektroniki:
  IMG_1197
 • Uważnie przyjrzyjcie się jak wyglądają trybiki – najlepiej zróbcie sobie kilka ich zdjęć. Opierają się z jednej strony na osi potencjometru a z drugiej na ośce w obudowie. Silniczek ma radełko, które napędza pierwszy trybik na ośce środkowej:
  IMG_1206
 • Teraz musicie zdjąć trybiki z osiek. Generalnie opiera się tylko ten największy, do którego przyczepia się orczyki. Za pierwszym razem idzie opornie, ale nie używajcie żadnych narzędzi! Powoli obluzowujcie go ciągnąc palcami ku górze osi potencjometru. Nie podważajcie niczym. Cierpliwość i wyczucie powinno zostać po kilku minutach nagrodzone – pozostałe trybiki powinny się zsunąć same. Jeżeli zrobicie to zbyt brutalnie to elementy mogą Wam nagle wyskoczyć i rozsypać się po pomieszczeniu (moje własne doświadczenie:)) Co gorzej – możecie uszkodzić obudowę potencjometru i wtedy koniec zabawy. Oto resztki potencjometru z serwa#1:
  IMG_0132Po zdjęciu trybików zobaczycie:
  servo0
 • Teraz moment krytyczny. Potencjometr ma na osi blaszkę, która blokuje jego swobodne obracanie się. Musicie ją usunąć. Pod nią znajdują się 2 cienkie aluminiowe wkładki, usuwa się je pęsetą. Ale ta blaszka jest wredna i stosunkowo twarda.
  serwo1Blaszka jest osadzona na rozszerzeniu u dołu ośki, obejmuje je bardzo ciasno – bez walki nie zejdzie. Proponuję chwycić języczki i je podgiąć. Odginajcie je powoli, wyginajcie wiele razy – aż pękną. Jeszcze raz – róbcie to delikatnie, bo obudowa potencjometru może się rozpaść. Trzymam kciuki – spokojnie i bez pośpiechu, a powinno się udać.
  IMG_1214A – używajcie dobrych narzędzi – tanie mięso…
  IMG_1216
 • A skoro jesteśmy przy 'rozwiązaniach siłowych’. Konieczne jest również usunięcie 2 języczków pod spodem górnego trybiku. Wystarczy do tego nóż segmentowy.
  IMG_1225
 • Teraz zabierzemy się za modyfikację elektroniki. Generalnie musicie odłączyć potencjometr (3 przewody – tu czerwone, ale mogą być różne) i zamiast niego wlutować dwa rezystory 2.2k. Najpierw odlutujcie przewody od potencjometru:
  IMG_1217
  IMG_1218
  IMG_1219
 • Tak należy wlutować rezystory:
  servo2
  Będziecie potrzebować rezystorów SMD, flux’a – najlepiej w żelu (topnik), lutownicy itd.
  IMG_1221
 • Nałóżcie flux; jeden reystor przylutujcie z lewej, drugi z prawej i na końcu obydwa po środku.
  IMG_1224
  Wygląda na trudne, rezystory mają niecałe 2mm długości – ale dzięki flux’owi trudne nie jest. W porównaniu do blaszki – nic nie jest:)
 • Wylutujcie jeszcze niepotrzebne już kabelki od potencjometru:
  IMG_1223
 • Czas wszystko złożyć z powrotem – nie powinniście mieć tym problemu.

Mimo że większe, użycie rezystorów przewlekanych wcale nie ułatwi Wam zadania. Nie jest łatwo je przylutować w tak ograniczonej przestrzeni.

W kolejnej części zajmiemy się sterowaniem. Moim celem było pozostawienie przewodu sygnałowego i sterowanie serwem za pomocą PWM, Po pierwszych próbach okazało się, że problem jest z rozpędzaniem/hamowaniem i – co gorsza – z pozycją neutralną (w terminologii silników – stopem).

Źródła:

[1] http://www.fetchmodus.org/projects/servo/

Dodaj komentarz