Stojak na kartridże – wersja IoT:)

Gromadzące się kartridże do SNES leżały sobie w artystycznym nieładzie… Wreszcie postanowiłem je uporządkować na stojaku… Ale gdyby tak dodać do niego trochę elektroniki… Podświetlenie diodami wskazującymi ilość gier? Nie ma problemu. Wyświetlacz? Jasne. Podłączenie do Internetu?! Czemu nie!


Ostatni stan:UWAGA: artykuł rozwijany w trakcie prac:)

Czytaj dalej Stojak na kartridże – wersja IoT:)

Game Boy Color – wymiana szybki

W mojej „stajni retro” pojawił się nowy zawodnik: Game Boy Color (GBC) w fajnej, półprzezroczystej obudowie.

Zamiast prostej odpowiedzi na pytanie o zadrapania, sprzedawca wysłał mi kilka zdjęć… Nie były najwyższej jakości, ale wydawało się, że wszystko jest w porządku. Niestety po rozpakowaniu konsoli okazało się, że kilku rzeczy nie dopatrzyłem. Cóż – nikogo nie winię, mogłem poprosić o jednoznaczne określenie stanu – zaryzykowałem i mam (za) swoje. Na szczęście okazało się, że wymiana szybki nie jest jakimś specjalnym problemem.

Czytaj dalej Game Boy Color – wymiana szybki

MP2307: zasilacz na szybko: wersja 2

Pamp2307_22miętacie zasilacz na szybko? Potrzebowałem „na wczoraj” bezprzewodowego zasilacza. Pojemnik na trzy akumulatory 18650, ciekawy układ monitorowania ich napięcia oraz regulowana przetwornica – wszystko połączone sznurkiem i gorącym klejem.mcp2_60

Co ciekawe, okazało się, że to… bardzo pożyteczne narzędzie! Już po kilku dniach wykorzystywałem je dosłownie co chwilę. postanowiłem więc zrobić to trochę porządniej – i powstała wersja 2.0:

Czytaj dalej MP2307: zasilacz na szybko: wersja 2

HVSP dla AtTiny85

Są (co najmniej) dwa powody, dla których warto mieć HVSP dla AtTiny85:hvsp_15

  • Bawiąc się fusami wyłączyliście możliwość programowania przez ICSP (jasne, że przez przypadek),
  • Żeby odzyskać dodatkowy port, wyłączyliście RESET na pinie 1 AtTiny85 – a teraz chcecie ją przeprogramować… (to z premedytacją).

W obydwu przypadkach nie ma innej możliwości jak przyłożyć 12v na RESET i za pomocą drugiego kontrolera wpisać nowe ustawienia fusów. Spokojnie, to wcale nie jest takie trudne.

Czytaj dalej HVSP dla AtTiny85

AtMega8 w Arduino UNO R3: operacja „przeszczep”

Podczasatmega8_00 budowania układu regulowanego obciążenia (Mocy ubywaj…) wymyśliłem, żeby docelowe urządzenie było zlutowane na niewielkiej płytce przewlekanej. Wykluczyło to użycie płytki Arduino UNO. Po prostu zajmuje za dużo miejsca. Dla wygody postanowiłem pozostać w świecie Arduino IDE, ale do projektu użyć znalezioną w szufladzie AtMega8. W tym celu „przeszczepiłem” AtMega8 na płytkę Arduino UNO, wgrałem bootloader i zaprogramowałem przez kabel USB.

Ale po kolei.

Czytaj dalej AtMega8 w Arduino UNO R3: operacja „przeszczep”