Brother Scan&Cut DX – rolkowy ploter tnący i skaner (SDX1200)

Brother Scan&Cut DX to rolkowy ploter tnący i skaner w jednym. Urządzenie potrafi skanować rysunki a potem wycinać je z różnych materiałów. Może również naciąć materiał, żeby później łatwo go zaginać. Jeżeli zastąpicie nóż markerami – zamiast ciąć, ploter będzie rysował – i to nawet w formacie 30x60cm. W sprzedaży jest kilka wersji tego urządzenia. Tutaj opisuję całkiem niedawno wypuszczoną na rynek SDX1200. Ciekawe, do czego może się przydać w domowym warsztacie?

Czytaj dalej Brother Scan&Cut DX – rolkowy ploter tnący i skaner (SDX1200)

nano – mała rzecz a cieszy i pomaga (w linuxie)

„vi” to jeden z tych programów, jakim starzy wyjadacze lubią „straszyć”  początkujących użytkowników linuksa. Bezsprzecznie vi ma potężne możliwości. Niestety, dla użytkowników przyzwyczajonych do Windows, jego „interfejs” użytkownika… delikatnie mówiąc do najbardziej przyjaznych nie należy.

Nie musicie męczyć się z vi. „nano” jest jednym z tych edytorów, który spotkacie w prawie każdej dystrybucji uniksowej i linuksowej – również Raspbianie dla Raspberry. Dalej mówimy o narzędziu działającym w oknie tekstowym. Jego obsługa jest jednak znacznie bardziej intuicyjna. Opanowanie go zajmie Wam dosłownie chwilę – a przyda się wielokrotnie.

Czytaj dalej nano – mała rzecz a cieszy i pomaga (w linuxie)

PulseView i Sigrok – z analizatorem USBEE Ax-Pro

Całkiem dużo zmieniło się ostatnio w pakiecie Sigrok/PulseView. Dla tych, którzy nie mieli jeszcze z nim styczności: Sigrok to darmowe (i otwarte) oprogramowanie zbierające wyniki z urządzeń diagnostycznych podłączanych do komputera – np. mierników, oscyloskopów czy analizatorów logiki.  PulseView to interfejs graficzny Sigrok. Dzięki PulseView można zobrazować dane zebrane przez Sigrok. Pakiet Sigrok/PulseView obsługuje obecnie ponad 190 różnych urządzeń podłączanych do portu szeregowego czy USB. Drugie tyle jest planowane. 

Warto przyglądnąć się temu pakietowi bliżej. Stanowi ciekawą alternatywę dla oprogramowania komercyjnego lub tego załączanego do poszczególnych urządzeń –  którego jakość bywa… dyskusyjna. Co więcej – zamiast kilku osobnych programów dla Waszego oscyloskopu lub miernika – możecie użyć Sigrok/PulseView.

Tutaj wykorzystam Sigrok/PulseView do obsługi analizatora USBEE AX-Pro.

Czytaj dalej PulseView i Sigrok – z analizatorem USBEE Ax-Pro

gnuplot – ‚lekkie’ narzędzie do wykresów (i nie tylko)

Opublikowany wcześniej tekst o badaniu stanu baterii w moim laptopie okrasiłem kilkoma wykresami. Do ich stworzenia mogłem  użyć dowolny pakiet biurowy – jak LibreOffice czy podobne. Zamiast tego postanowiłem jednak odświeżyć sobie narzędzie  gnuplot. Za jego pomocą można  w bardzo łatwy sposób tworzyć zaawansowane wykresy – bez konieczności instalacji ciężkiego oprogramowania. Wyniki eksportujemy do pliku graficznego – i rysunek to tekstu gotowy.

Czytaj dalej gnuplot – ‚lekkie’ narzędzie do wykresów (i nie tylko)

SD2IEC – wersja „pudełkowa”

sd2iec na Arduino Mega działa całkiem sprawnie. Prototyp powstał jako Arduino Mega podłączone do commodore i modułu SD przewodami od płytki stykowej. Nie ma co ukrywać, że  w takiej formie jest… powiedzmy mało przyjazny dla użytkownika:) Postanowiłem doprowadzić ten projekt do wersji bardziej ‚produkcyjnej’:) Zamiast przewodów stykowych podłączonych bezpośrednio do gniazd Arduino – zlutowałem płytkę. Zamiast elementów ‚latających’ swobodnie – obudowa wydrukowana na drukarce 3D.

Czytaj dalej SD2IEC – wersja „pudełkowa”

SD2IEC – commodore 64 i karta SD zamiast magnetofonu (z Arduino Mega)

Odtwarzanie programów i gier z kaseciaka commodore 64 ma swój smaczek:) Ale kupno kaset jest coraz trudniejsze, a same nośniki – nie są niezniszczalne.

Dlatego wymyślono sd2iec. IEC to szeregowy port komunikacyjny commodore. Umożliwia on łączenie commodore z innymi urządzeniami, np. pamięciami masowymi. I właśnie tym jest sd2iec: udostępnia commodore zasoby nagrane na karcie sd przez port iec.

Sam sd2iec nie jest jakimś konkretnym urządzeniem. W sieci znajdziecie wiele różnych realizacji. Niektóre są bardziej chałupnicze – a inne to praktycznie gotowe produkty ze sklepowej półki. Ja swoje urządzenie skonstruowałem zgodnie z projektem Larswad na bazie Arduino Mega2560.

Czytaj dalej SD2IEC – commodore 64 i karta SD zamiast magnetofonu (z Arduino Mega)

Alexa: przełącznik sonoff

Alexa „panuje” już nad domowym sprzętem sterowanym przez podczerwień (IR). Alexa może już sterować górnym oświetleniem z IKEA Tradfri. Kolejnym elementem zarządzanym głosowo stała się stojąca lampa. Najłatwiejszym sposobem na jej zautomatyzowanie byłoby wstawienie „inteligentnej” żarówki. Niestety, kinkiet pracuje z żarnikami.

Nie pozostało nic innego jak zastosować „inteligentne” gniazdko. Urządzenia tego typu wpina się do ‚normalnego’ gniazdka – a sterowany obiekt podłącza się do niego. Aplikacja na smartfonie kontaktuje się z gniazdkiem włączając/wyłączając przepływ prądu. Komunikacja z takim gniazdkiem może odbywać się po WiFi, Bluetooth lub ZigBee.

Do zapalania lampy użyłem Sonoff S20.

Czytaj dalej Alexa: przełącznik sonoff

instax mini 70 – fotografia natychmiastowa czy… klimatyczna?

Wakacje już właściwie mają się ku schyłkowi (przykro mi…). Pewnie byliście w dziesiątkach miejsc. Przywieźliście z nich tony zdjęć i kilometry video. Cóż, w końcu karty pamięci są coraz większe – a telefony macie zawsze przy sobie. Można nagrać a potem skasować 100 zdjęć jednej doniczki, wysłać na facebooka/ instagrama i… zapomnieć. Być może nawet skopiujecie je wszystkie na dysk laptopa, ale czy kiedykolwiek do nich wrócicie?

Oczywiście zdarza się spotkać człowieka z lustrzanką. Mruży oczy i patrzy na świat przez perspektywę kadru. Szuka i czeka, żeby strzelić tę jedyną scenę z kotem na ławce. Stoi więc taki biedak, kolana go bolą (bo sprzęt waży), marszczy czoło myśląc o świetle i ekspozycji, żona obok przewraca oczami a dzieciaki z nudów demontują parkowe oświetlenie.

Jest też trzecia droga: fotografia natychmiastowa. Nie tak ‚masowa’ jak ta z komórki, nie tak wypieszczona jak ta z lustrzanki – ale powiedziałbym… najbardziej klimatyczna:)

Czytaj dalej instax mini 70 – fotografia natychmiastowa czy… klimatyczna?

Arkadiusz Merta