Klasy i kategorie krótkofalarskie

Zanim pogadacie sobie w eterze poza pasmami dostępnymi bez licencji (jak PMR czy LPD), musicie zdobyć trochę wiedzy i potwierdzić ją przed komisją egzaminacyjną. W praktyce sprowadza się to do:

  • (nauki – wszystkie potrzebne informacje są w internecie),
  • zdania egzaminu pozwalającego na uzyskanie  świadectwa  operatora urządzeń radiowych (w wybranej klasie),
  • uzyskanie pozwolenia radiowego w danej kategorii,
  • wykorzystywania wiedzy w praktyce:)

Czytaj dalej Klasy i kategorie krótkofalarskie

Motorola t82 (extreme) – PMR i kilka zagadnień w temacie krótkofalarstwa

Idą wakacje:) Jak zwykle szykuję się na spacery w górach. Tym razem ekipa będzie trochę większa niż normalnie. I jak to przy takich imprezach bywa – wycieczka może się rozciągnąć w trasie. I tu niespodzianka: komórki nie wszędzie działają… Dodatkowo, w górach staram się traktować telefon jak urządzenie alarmowe – i oszczędzać jego baterię jak to tylko możliwe. No i nie zawsze jesteśmy w zasięgu polskich nadajników – co może generować dodatkowe koszty.

Z zamiarem kupna krótkofalówek nosiłem się już od pewnego czasu. Wybór padł na urządzenia firmy Motorola, model t82 extreme.

Czytaj dalej Motorola t82 (extreme) – PMR i kilka zagadnień w temacie krótkofalarstwa

Kolejny terminal: hp t5550 – montaż dysku twardego i dual boot (Windows CE i Lubuntu)

Na popularnym portalu aukcyjnym znalazłem  hp t5550. Używam już kilku terminali hp t5730. Świetnie sprawdzają się nie tylko do celów edukacyjnych, ale i jako np.: serwer wydruku. Seria t55x jest mniej wydajna niż t57x, ale za to ma port LPT (centronics)! Co więcej – ich obudowa jest trochę bardziej „pękata” niż wersji t57x. Dzieki temu w środku jest na tyle dużo miejsca, że zmieści się 2.5″ dysk twardy:)


Czytaj dalej Kolejny terminal: hp t5550 – montaż dysku twardego i dual boot (Windows CE i Lubuntu)

Almanach NES

Mówi się, że „koń jaki jest… każdy widzi”. Niestety to stare porzekadło zupełnie nie sprawdza się w przypadku konsol NES (Nintendo Entertainment System). W rezultacie można spotkać bardzo wiele wersji tej konsoli, które mogą Wam sprawić… różne niespodzianki:) Na przykład przy zakupie gier, zamiennych padów czy zasilacza.

Właśnie te różnice postaram się zgromadzić w tym tekście.

Czytaj dalej Almanach NES

LED i wzmacniacz operacyjny (pin d13 w Arduino)

Podłączanie LED do Arduino to jedno z pierwszych ćwiczeń, od którego zaczynają adepci programowania tej płytki. Sprawa jest prosta –  wystarczy wolny port, dioda świecąca i rezystor o odpowiedniej wartości. Manipulując sygnałem z portu można diodę zapalać i gasić. Zabawa na 3 minuty.

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy takie proste podłączenie nie jest możliwe. Dioda „wisząca” na porcie pobiera z niego prąd (zależny od rezystora). Czasami takie obciążanie portu nie  jest pożądane. Za przykład mogą tu posłużyć np. diody sygnalizujące transmisję na portach TX/RX.

W związku z tym powstaje problem: czy można zapalać diodę w reakcji na stan wysoki portu – bez pobierania z niego prądu? Tak, a najłatwiej wykorzystać do tego… wzmacniacz operacyjny.

Czytaj dalej LED i wzmacniacz operacyjny (pin d13 w Arduino)

NES: NTSC czy PAL – czyli dlaczego nie pograłem sobie w Duck Hunt (lockout)

Yes, yes, yes! W mojej kolekcji pojawiła się nowa konsola – NES z 1986 roku:) Z dwoma padami i zapperem:)

Szybkie przegląd aukcji, krótka licytacja – i Duck Hunt w skrzynce pocztowej.

Wkładam kartridża, podłączam zappera, POWER ON… A konsola … resetuje się w kółko! Na sekundę pojawia się pierwszy ekran – po czym konsola restartuje się… Co jest?!

Czytaj dalej NES: NTSC czy PAL – czyli dlaczego nie pograłem sobie w Duck Hunt (lockout)

CD4066: scalony klucz analogowy – i dlaczego warto testować PRZED lutowaniem

Projekt jest, obliczenia są – wszystko się zgadza. Składam w całość, pół dnia lutuję – i… nie działa! Albo działa „trochę”. Macie tak? Mi się zdarza.

Przed częścią błędów łatwo się ustrzec. Rezystory, kondensatory, diody, tranzystory – można sprawdzić i pomierzyć przed montażem. Warto tak robić. W ten sposób upewniam się, że faktycznie wsadzam rezystor 1kΩ – a nie o rząd większy. Dotyczy to zwłaszcza resztek  spoza oryginalnego opakowania – lub z odzysku .

Wiszący pin, niedolutowany kabel, brakujące połączenie – wystarczy multimetr, żeby wykryć takie niedociągnięcie.

Gorzej, gdy problem dotyczy układu scalonego.

Czytaj dalej CD4066: scalony klucz analogowy – i dlaczego warto testować PRZED lutowaniem

Brother Scan&Cut DX – rolkowy ploter tnący i skaner (SDX1200)

Brother Scan&Cut DX to rolkowy ploter tnący i skaner w jednym. Urządzenie potrafi skanować rysunki a potem wycinać je z różnych materiałów. Może również naciąć materiał, żeby później łatwo go zaginać. Jeżeli zastąpicie nóż markerami – zamiast ciąć, ploter będzie rysował – i to nawet w formacie 30x60cm. W sprzedaży jest kilka wersji tego urządzenia. Tutaj opisuję całkiem niedawno wypuszczoną na rynek SDX1200. Ciekawe, do czego może się przydać w domowym warsztacie?

Czytaj dalej Brother Scan&Cut DX – rolkowy ploter tnący i skaner (SDX1200)

nano – mała rzecz a cieszy i pomaga (w linuxie)

„vi” to jeden z tych programów, jakim starzy wyjadacze lubią „straszyć”  początkujących użytkowników linuksa. Bezsprzecznie vi ma potężne możliwości. Niestety, dla użytkowników przyzwyczajonych do Windows, jego „interfejs” użytkownika… delikatnie mówiąc do najbardziej przyjaznych nie należy.

Nie musicie męczyć się z vi. „nano” jest jednym z tych edytorów, który spotkacie w prawie każdej dystrybucji uniksowej i linuksowej – również Raspbianie dla Raspberry. Dalej mówimy o narzędziu działającym w oknie tekstowym. Jego obsługa jest jednak znacznie bardziej intuicyjna. Opanowanie go zajmie Wam dosłownie chwilę – a przyda się wielokrotnie.

Czytaj dalej nano – mała rzecz a cieszy i pomaga (w linuxie)

Arkadiusz Merta