Alexa i Amazon Echo: sterowanie oświetleniem z IKEA (Tradfri)

Czy zdarzyło się Wam, że w zestawie mebli z IKEA zabrakło np. jakiejś nakrętki? Albo dwa elementy nie pasowały do siebie? Albo… Mi nigdy. Bo to IKEA. Jednak biorąc się za ich TRADFRI… miałem pewne obawy. W końcu to nie szafka na buty, ale system ‚inteligentnego’ oświetlenia…

Podstawowy zestaw TRADFRI to żarówka i ściemniacz. W zależności od modelu, żarówki mają różną moc, możliwość ściemniania i rozjaśniania – a także zmiany temperatury barwy (te droższe). Ściemniacz bezprzewodowo łączy się z żarówką i może regulować parametrami światła. Możecie też dokupić pilota. Jeden pilot obsługuje do 10 żarówek. Kolejnym krokiem jest zakup bramki. Bramka, którą podłącza się przewodowo do lokalnej sieci domowej – umożliwia zdalne sterowanie całym systemem na przykład… przez AlexęCzytaj dalej Alexa i Amazon Echo: sterowanie oświetleniem z IKEA (Tradfri)

Alexa i Amazon Echo: głosowe sterowanie sprzętem przez podczerwień (RM Mini 3 od Broadlink)

Echo określany jest mianem ‚domowego asystenta’. Owszem, najczęściej znajdziecie go  w kategorii ‚głośnik bluetooth’. Ale Echo to coś znacznie więcej. Odtwarza muzykę z serwisów internetowych, poda prognozę pogody, wyniki ostatnich meczy reprezentacji, odtworzy ostatnie wiadomości, ustawi budzik na następny dzień. Czasami spróbuje również odpowiedzieć na pytanie o sens życia. Dzięki podłączonej do  niego Alex’ie – sztucznej inteligencji (AI) od Amazona – możecie porozumiewać się z nim za pomocą języka naturalnego.

Funkcje domowego asystenta można znacznie rozszerzyć poprzez tzw. ‚skills’ (umiejętności). Dzięki nim, za pomocą Echo możecie na przykład sterować domową automatyką. Oświetlenie, zasilanie urządzeń, domowy sprzęt audio – video – to wszystko można teraz obsługiwać głosem.

Przykładem peryferii kompatybilnych z Alexą i urządzeniami Echo są produkty Broadlink z serii RM – mini (ostatnia wersja to v3, nazywany też ‚Blackbean‚) i pro. Urządzenia te są właściwie programowalnymi hubami IR (podczerwonymi) i radiowymi (tylko pro). Wystarczy je podłączyć do zasilania, skonfigurować, dodać skilla do Alexy – i już można głosowo sterować np. telewizorem.

Czytaj dalej Alexa i Amazon Echo: głosowe sterowanie sprzętem przez podczerwień (RM Mini 3 od Broadlink)

Alexa: Ai w domu (Amazon Echo Dot 2)

Smart już było, teraz czas na AI – Artificial Intelligence. O Sztucznej Inteligencji (SI) mówi się wiele, zresztą nie od dzisiaj. Jedni widzą w niej przyszłość – inni twierdzą, że to właśnie rozwój AI może doprowadzić do… coś jak zagłady ludzkości:) Mimo tego powstają ‚inteligentne’ pralki, lodówki, samochody – czy inne jeszcze groźniejsze urządzenia w stylu szczoteczek do zębów.

Alexa, are you Skynet?
I have nothing to do with Skynet. Don’t worry

Ja też uległem i w domu pojawiło się Amazon Echo Dot (v2).

Urządzenie to znajdziecie najczęściej w kategorii ‚głośnik przenośny’. Faktycznie – do Echo Dot możecie się podłączyć za pomocą bluetooth i odgrywać przez niego muzykę. Ale Echo ma też wbudowane WiFi i siatkę 7 mikrofonów… Bo to Echo nie tylko powtarza, ale słucha – i odpowiada:) 

Czytaj dalej Alexa: Ai w domu (Amazon Echo Dot 2)

WSL: kompilacja? (newsboat)

newsbeuter to mój ulubiony czytnik rss. Niestety jego rozwój zakończył się już kilka lat temu… Na szczęście projekt kontynuowany jest pod nazwą newsboat. newsboat możecie zainstalować z repozytorium ubuntu. Wciśnijcie przycisk start – wpiszcie ubuntu i wybierzcie aplikację. W uruchomionym oknie terminala Ubuntu wpiszcie:

Problem polega jednak na tym, że w repozytorium jest dość stara wersja tego programu:

Znacznie nowszą znajdziecie na githubie. Niestety narzędzie trzeba będzie skompilować. Czy można to zrobić w „udawanym” ubuntu na WSL?

Czytaj dalej WSL: kompilacja? (newsboat)

Linuks w Windows: Windows Subsystem for Linux (WSL)

Macie komputer z Microsoft Windows? Potrzebujecie dystrybucji linuksa – a nie chcecie zrezygnować z już zainstalowanego Windows? Jest na to kilka sposobów…

Możecie tworzyć systemy typu dual-boot, gdzie dwa (lub więcej) systemy instalowane są ‚obok’ siebie – na przykład różnych dyskach czy partycjach. Przy włączeniu komputera wybieracie z którego systemu będziecie korzystać. Odpowiednio skonfigurowany bootloader (np. GRUB) startuje jeden system – albo inny. Windows i linuks muszą podzielić się przestrzenią na dysku, ale po starcie – wszystkie zasoby sprzętowe są do ich wyłącznej dyspozycji.

Na Windows możecie też zainstalować maszynę wirtualną z linux. Wystarczy uruchomić oprogramowanie jak np. VirtualBox. Tworzycie wirtualną maszynę i w niej instalujecie linuksa. W ten sposób macie coś w rodzaju „komputera w komputerze”. Niestety w jednym momencie działają dwa systemy operacyjne. Muszą dzielić się zasobami jak pamięcią operacyjna czy czasem procesora. W rezultacie maszyny wirtualne wymagają solidnych platform.

Możecie też wypalić CD/ pendrive USB z wersją „live” linuxa – i uruchamiać komputer z niego zamiast z twardego dysku. W ten sposób nie musicie nawet zmieniać niczego na dysku. Niestety takie systemy są wolniejsze, pojawiają się też problemy z zapisywaniem danych (zmian, które wprowadzacie w systemie). Rozwiązanie dobre na np. pokazy – ale do codziennej pracy nie bardzo się nadaje. Niektóre dystrybucje specjalnie przeznaczone są do takiego właśnie trybu pracy – jak np. edukacyjny Knoppix.

Jeżeli nie cały system, to może chociaż narzędzia? Istnieją „porty” narzędzi linuksowych na Windows – takie jak cygwin i podobne. Narzędzia dostępne na linuks przebudowano tak, żeby działały na Windows. W ten sposób otrzymujecie linię poleceń z wybranymi narzędziami. Ale – muszą to być specjalnie przebudowane (portowane) narzędzia.

Od pewnego czasu jest też Windows Subsystem for Linux:)

Czytaj dalej Linuks w Windows: Windows Subsystem for Linux (WSL)

Nowa bateria do laptopa – kilka linuksowych sztuczek (acpi, awk, watch)

Samsung n130 to takie 10 calowe maleństwo. Wprawdzie procesor Atom N270 nie grzeszy wydajnością, ale 2GB ramu z SSD 64GB pod kontrolą linuxa (lubuntu) w zupełności wystarcza jako maszyna do pisania – a i czasem na internet można spojrzeć (przeglądarka tekstowa – tutaj i tutaj).

Lekki, z matowym ekranem, genialną klawiaturą – idealny  do podróży. I ta bateria: po tylu latach nadal 70% sprawności i do 3 godzin działania. Niestety trochę mi to przestało wystarczać… Nadszedł  czas na jej wymianę.

Szybkie przeszukanie portalu aukcyjnego zaskoczyło mnie – i to bardzo pozytywnie. Mimo że produkcja n130 już dawno się zakończyła, do wyboru miałem kilku dostawców akumulatorów. Oczywiście wszystko zamienniki. W rezultacie postanowiłem „zaszaleć” i kupić produkt Green Cell o pojemności 6600maAh. W porównaniu do oryginalnych 4000mAh minus 30% utraty pojemności ze względu na wiek – różnica powinna być odczuwalna.

Czytaj dalej Nowa bateria do laptopa – kilka linuksowych sztuczek (acpi, awk, watch)

Grafika w przeglądarce tekstowej…?! (tekstowa:))

Ostatnio pokazywałem Wam lynx’a – przeglądarkę działającą w trybie tekstowym. Jest szybka, łatwa w obsłudze i przede wszystkim nie wymaga wielu zasobów. Bardzo przydaje się gdy zabraknie warstwy graficznej – a przy odrobinie zaparcia mozna ją również używać na co dzień (zwłaszcza w parze z czytnikami RSS).

Mimo wszystko, czasami przydałby się jakikolwiek podgląd plików graficznych… Powstaje więc pytanie: czy można wyświetlać obrazki w… oknie tekstowym terminala?!

Czytaj dalej Grafika w przeglądarce tekstowej…?! (tekstowa:))

lynx – przeglądarka w oknie tekstowym?!

Reaktywujecie starego laptopa? Zdalnie konfigurujecie termial hp? A może właśnie zainstalowaliście wersję ‚light’ Raspbiana na Raspberry? Albo używacie innej dystrybucji, która nie ma  środowiska graficznego. A pomoc googlowa „czasami” się przydaje…

Czy można przeglądać internet bez wypasionej warstwy graficznej?

Czytaj dalej lynx – przeglądarka w oknie tekstowym?!